Na rozdíl od prvního trimestr, který si pamatuju jako několikatýdenní poopiční stav a doufání v lepší zítřek, musím zaťukat, že období druhého trimestru jsem si krásně užila (ťuk, ťuk, ťuk). Jestli by vás zajímaly nějaké tipy, které mi pomáhaly přežít první trimestr, klikněte na článek ‚Moje tipy, jak „přežít“ první trimestr‘.
To nejdůležitější, co během těhotenství řeší asi všichni rodiče, je zdraví miminka. Před každým vyšetřením a větším ultrazvukem se sice těšíte, že spatříte to malinké stvoření, které už začínáte čím dál víc cítit, ale zároveň cítíte nervozitu – dopadne všechno dobře? Opět – ťuk – ťuk – ťuk. Naštěstí jsme si vždy odnesli dobré zprávy, včetně té nádherné zprávy o tom, že náš miláček bude……..
Druhý velký ultrazvuk a oznámení pohlaví miminka
Ač jsme já i Honza od začátku tušili, že se v bříšku klube klučina, nikdy si nejste stopro jistí, dokud vám to nezávisle nepotvrdí doktor, nejlépe víc doktorů. A i tak se může někdy na porodním sále objevit překvapení. Musím říct, že ve většině případů nástávajících maminek ve svém okolí, vlastně snad vždycky, jsem se s tipem, jestli čekají holčičku nebo chlapečka, trefila. A při představě, že neodhadnu pohlaví vlastního miminka, jsem na názor doktora čekala s jistou rozpačitostí. A byla jsem nejvíc moc ráda, že u této zprávy mohl být i můj Honza. Viděla jsem tu jeho radost, když nám oznámili, že budeme mít chlapečka, a nikdy na tu chvíli nezapomenu. Sice jsem si jistá, že by se hrozně moc těšil i na holčičku, ale jak jsem psala, žili jsme od začátku v domnění, že budeme mít Honzíka.
Rodičům jsme tu skvělou zprávu oznámili netradičním způsobem. Řekli jsme to jídlem 🙂 Pozvali jsme je na kafíčko a dortíček. Jelikož jsme jim to chtěli říct co nejdřív sami jsme to zjistili odpoledne, nestihla jsem už žádné velké pečení, proto jsme nakoupili hotové korpusy na tartaletky a ty už jsem jen naplnila krémem – uprostřed modrým a navrch bílým, aby to zůstalo překvapením do poslední chvíle.
Cvičení
Během druhého trimestru jsem se konečně pustila zase do cvičení. Sice ne s takovou intenzitou, jako tomu bylo před otěhotněním, ale našla jsem si skvělé těhu cardio od BodyFit by Amy. Má na YouTube několik různých typů cvičení, věřím, že si vybere každý, kdo chce něco dělat pro svoje zdraví a chce se cítit dobře.
Dovolená a výlety
Cítila jsem se tak dobře, že jsem neváhala vyrazit s Honzíkem a jeho rodiči na dovču. Poměrně krátkou dovču 🙂 Splnil se mi tak ale jeden velký sen a po deseti letech jsem se vrátila do své milované Brely v Chorvatsku, kde jsme strávili úžasných 48 hodin. Samozřejmě se někdo nezapomněla zmínit o tom, že jsme blázni a jak to chci s tím pupkem asi tak vydržet 😀 Je pravda, že Honzík si dělá hodně prostoru a vzhledem k mé výšce (160 cm s odřenýma ušima) je takovej pupík, co nosím, spíš předpokladem, že jsme v těhotenství tak o měsíc dál. Cestu jsme zvládli skvěle, nic mě nebolelo, moře jsme si hrozně moc užili a Honzíkovi se koupando a sluníčko určitě taky moc líbili 🙂
Nedejte na pocity ostatních a řiďte se hlavně sami sebou. Každá vnímáme těhotenství jinak a pravděpodobně vytušíme, co si můžeme dovolit a co už by nás oba mohlo ohrozit.
Krom výletu k moři jsme s Honzíkem absolvovali ještě několik dalších výletů po Česku. Jak říkám, bříško nebyla žádná zábrana, a i když mám poměrně velkou skoliózu, stále jsem se cítila v dobré kondici. Bohužel ale koncem tohoto období energie trochu ubylo, váha přibyla a začala se podepisovat právě na bolavých zádech. Snažím se jim alespoň trochu ulevit občasným nošením těhotenského pásu – hlavně při úklidu nebo procházce, ale pakliže je velké vedro, je jasné, že toho na sobě chcete mít co nejmíň.
Stihla jsem další, tentokrát už vlastnoruční barvení a bez pocitů na zvracení, jako tomu bylo při první zkušenosti s přírodní barvou – o tom se můžete dočíst v článku ‚Barvení vlasů v těhotenství…‘
Doplňky stravy
Z odběrů krve mi bylo zjištěno trochu méně železa, než je vhodné, proto jsem dostala na předpis nějaké doplňky. Ale jen na měsíc. Proto se snažím doplnění minerálů a kyseliny listové řešit doplňkem Femibion 2. Před a po porodu doplním železo nejspíš ještě osvědčeným doplňkem Globifer. Už jsem ho jednou užívala, mám s ním dobré zkušenosti, a jestliže je teď spotřeba železa zkrátka větší, určitě udělám jedině dobře, když po něm znovu sáhnu. A taky jsem začala užívat kolagen – o tom popovídám v dalším článku.
Těhotenská cukrovka
Jedním z nejdiskutovanějších vyšetření ve druhém trimestru, možná i v těhotenství celkově, je vyšetření na těhotenskou cukrovku. Nikdo se na něj netěší. Kdo ještě neměl tu zkušenost, podstoupit zátěžový glukózový test, slýchá pravděpodobně, že musí vypít nechutný lektvar, nechat se píchat do žíly a pak jen čekat, čekat, čekat… Samozřejmě jsem se taky netěšila. Hrozně jsem se netěšila. Jelikož bydlíme u Říčan, navštívila jsem pracoviště právě tady – v budové Lihovaru. Perfektní je, že jsem nemusela do nemocnice, protože tam už to prostředí na dobré náladě moc nepřidává. Navíc tady si nemůžu vynachválit zručnost paní, která provádí odběry. Jednak skoro nevíte, že do vás zavrtala jehlu a jednak po vpichu není skoro ani památky. A to ani v tomto případě, kdy mi do žíly píchla rovnou třikrát. Tolikrát se totiž provádí odběr.
A jak to tedy probíhalo: Ráno jsem dorazila na lačno na odběrné místo. To bylo naposledy, kdy jsem se mohla napít vody. Po prvním odběru mi bylo zjištěno, jestli nemám glukózu v krvi zvýšenou a můžu test podstoupit. Po prvním odběru krve vypijete asi 2 nebo 3 deci emulze – glukózy rozmíchané ve vodě. Není to nic moc, ale dá se to. A pak si jdete sednou a v klidu čekat. Musíte odpočívat, protože se neví, co s vámi tahle cukrová nálož udělá. Po půl hodině jsem cítila, jak tělo začíná pracovat. Nebyl to příjemný pocit, vlastně mi bylo i trochu na zvracení. Ale po hodině, kdy následoval další odběr, už jsem spíš jen cítila takovou tu únavu. Po další hodině následoval poslední odběr a mohla jsem jít domů. Během té doby se na mě přišla paní podívat, zeptat se, jak mi je – prostě byla fakt skvělá a empatická 🙂
Výsledky naštěstí dopadly dobře 🙂
Jídlo, váha a psychika
Co se týče jídla, stravuji se teď už bez omezení nechutenstvím. Vrátila jsem se k jídlům, která jsem nemohla ani vidět a jím konečně zase pestře a zdravě. Pravda, je pár jídel, které nemůžu ani vidět…ani na ně pomyslet. Občas si třeba dám nějakou zmrzku, ale stále se nesnažím zneužívat těhotenství, kdy váha přibývá bez vašeho přičinění. Dost na tom, že každý měsíc narostu o dvě kilča. Máme už 10 kilo navíc oproti době před otěhotněním a dá se čekat, že teď to ještě výrazně stoupne.
Dělat si hlavu, co si s těmi kily po porodu počnu, teď nemá smysl. Díky tomu, že mám super oporu ve svém příteli, se mi fakt daří na tuhle záležitost prostě nemyslet a těším se z toho, jak malý prospívá 🙂 Panika z toho, jestli budu dobrá máma, přijde asi až o nějaký ten týden později. Strach z toho, jestli porod proběhne v pořádku, nemá smysl vůbec pouštět do mysli. Nějak to proběhne a v porodnici jsou zkušení doktoři a asistentky, kteří budou dělat vše, co je v jejich silách.
Díky tomu, že všechno probíhalo dobře a cítila jsem se skvěle, musím říct, že jsem si toto období užila v maximální radosti a moc bych to přála i dalším těhulkám!
Nákupy
Druhý trimestr je zkrátka ideální k těšení se, užívání, zařizování, nakupování a hnízdění. Co se týče nákupu, prakticky veškeré vybavení jsme pořídili v Malvíkovi. Super osobní přístup, předání zkušeností, doporučení – všechno, co potřebujete. A koho by to zajímalo, kočárek jsme pořídili od značky ABC Design – jde o německou značku. Třída Salsa Air je perfektně skladná, má pěkný design, bezvadná i do terénu. Dali jsme na doporučení svého skorošvagra i kamarádky Niki, a evidentně jsme dobře udělali. Jelikož jsme byli na čekačce spolu s více než dalšími 20 žadateli, zdá se, že je nás víc, co tyto reference poslechli. Z autosedaček se nám zdála být ideální volba střední (myslím že M řada) od Cybexu, která má perfektní bezpečnostní výsledky a tyrkysová barvička nám bude pěkně ladit k autíčku 🙂