Domů » KOPŘIVY: Jak pomáhají a jak pomohly mně
kopřivy

KOPŘIVY: Jak pomáhají a jak pomohly mně

Každý víme, že bylinky mají skvělé vlastnosti pomáhat našemu organismu. Ale které se hodí na co?

Obecně bylinky a koření miluju. Bohužel se ale musím přiznat ke dvěma věcem. 1) jsem hrozná pěstitelka. Radši si kupuju řezané bylinky, protože ty v květináči se mnou moc nekámoší. 2) nejsem extrémní znalec bylin, ale moc ráda je používám a ráda objevuju víc než jejich chuť. Proto vzniká i tenhle seriál, kam budu zařazovat své oblíbené nebo objevené bylinky.

Tou první jsou kopřivy. Na první pohled plevel, který roste skoro všude. Na druhou stranu cenný poklad, který má obrovskou sílu. O kopřivách se ví, že čistí, ale málokdo se pouští do testování na vlastní kůži a radši si často lidi kupují sušenou čistící směs, ze které si sem tam udělá čaj. Zkuste jednou místo cesty do lékárny vyrzit do přírody a nasbírat si čerstvé kopřivy. Proč?

Proč jsem začala pít kopřivový čaj

Důvodů, proč jsem začala pít kopřivový čaj, je více. Asi byla jen otázka času, kdy nasadím kúru, protože během jara se všichni rádi nějakým způsobem čistíme, detoxikujeme a čajíčkujeme, abychom se co nejrychleji probrali z jarní únavy. Ale mě okolnosti navedly k popíjení čaje ještě o něco dřív.

Hormonální změny a vliv na pleť

Začala jsem pít kopřivy v zimě, proto jsem sáhla po sušených v biokvalitě od Sonnetoru. Byla to moje první zkušenost s kopřivovým čajem. Důvodem, proč jsem nasadila pravidelnou kůru v zimě, byla přetrvávající špatná kvalita mojí pleti, kterou jsem se snažila vyřešit jinou cestou, než chemicky. Zkrátka jinak, než jsem to řešila do té doby.

Od puberty jsem měla pleť celkem problematickou. Pořád pupínky, z toho jizvičky a fleky. A samozřejmě jsem se snažila řešit to různými chemickými přípravky.

Někdo tvrdí, že se pleť zlepší po nasazení antikoncepce. A někdo taky tvrdí, že jí kvůli tomu začne brát. Mám pocit, že je naprostá hloupost brát hormony proto, aby se zlepšila kvalita pleti. To by mě ve snu nenapadlo. Přiznávám, že i já jsem je užívala, ale nebylo to určitě z důvodu zlepšení pleti. Teď jsem spokojená, že jsem je před nějakým časem vysadila a popasovala se s nepříjemnými změnami, které to přineslo. Ano, týkalo se to i pleti…

V tu chvíli, kdy jsem antikoncepci vysadila, přišly například dost divné změny nálad. Taková nepříjemnost se dá řešit velice příjemně – přináší motivaci a příležitost pustit se třeba do jógy nebo do meditací. Najdete v sobě trochu jiný rozměr osobnosti a posune vás to. Pak se taky říká, že po vysazení HA zhubnete – haha…! Moje postava, která byla vždycky trochu korpulentnější, se moc nezměnila, bohužel. I přesto, že jím zdravě, hýbu se na čerstvém vzduchu a cvičím, jsem stále stejná. Zase o to větší důvod se držet v módu zdravého životního stylu, protože vím, že jak bych povolila, byla by ze mě koule, jako jsem byla v dětství. Někdo prostě nemá dar vypadat božsky úžasně a étericky 🙂 A pak ta záležitost s pletí. Ano, trochu se zhoršila, ale dá se to řešit. Modelína s alabastrovou pletí sice nejsem, ale po několika letech jsem konečně pocítila změnu.

Mám skvělou kosmetičku. Mám radost, že používá německou přírodní kosmetiku a taky proto, že je viditelná změna v kvalitě pleti cca před rokem a teď. A pomohla mi nejenom tím, že se o mě stará. Právě ona mě na podporu zlepšení pleti s pomocí bylinek. Takže co jsem udělala… Jednak jsem zkrotila hormony přírodními bylinnými kapkami od Energy a taky jsem začala pravidelně pít čaj z kopřivy. Ze sušené, jak jsem psala.

Pokud řešíte taky problémy s pletí a právě se rozhodujete nasadit kopřivy, tak hlavně nebuďte naivní, po týdnu se nestane zázrak a nezkrásníte. Musíte vydržet. A taky si buďte jisti, že bez dobré celkové péče o pleť vás nespasí kopřivy. Pleť potřebuje výživu zevnitř i zvenku. Kopřivy báječně čistí a pleti jednoznačně prospívají, jak jsem sama zjistila, ale je dobré svěři tse i do rukou odborníka, který napraví již vzniklé nedostatky.

Jak připravit kopřivový čaj

Čaj připravíte jednoduše. Sbírejte především mladší kopřivy, ty mají větší sílu. 3-4 kopřivy zalijte čtvrt litrem vroucí vody, přiklopte a louhujte 10 – 15 minut. U sušených to může být množství cca 1 lžíce.

Vždycky je třeba pít čaj 2 – 3 týdny, den co den – nejlépe 2 hrnky denně. Pak musíte na týden přerušit a pak zase můžete kúru opakovat.

Proč a jak užívat čaj z kopřiv

Kopřiva je opravdu hodně čistící bylina. Jednak tím prospějete svým játrům, za další tím pročistíte krev. Kopřiva je prý skvělá na kožní problémy. A co se akné týče, je dobré pleť každý večer potírat kopřivovým čajem. Včetně čištění těla má pozitivní vliv na močové cesty, pomáhá látkové výměně a zmírňuje alergie.

Kopřivový čaj prospívá i kondici vlasů. Na vlasy ho připravujte dvakrát tak silný a vlasy zchladlým odvarem oplachujte úplně nakonec (po umytí). Oplach provádějte každý třetí den.

Kdy sbírat kopřivy

Někde jsem slyšela, že je dobré sbírat kopřivy do poloviny května. Pak že už obsahují více dusičnanů. Ty větší kopřivy ztrácejí na síle, což je druhý důvod, proč sbírat mladší kopřivy na začátku jara.

Sušené kopřivy

Kopřivy si nasušte do zásoby na zimu. Nasbírejte pokud možno mladší kopřivy. Můžete je nechat rozprostřené na pečicím papíru anebo ve staré zácloně. Důležité je, aby se vám kopřivy nezapařily, mohl k nim vzduch a nebyly na přímém slunci, které by je sežehlo.

Kopřivy v kuchyni

Kopřivy by neměly chybět ve velikonoční nádivce. Dobré je z nich taky pesto. Já si je sypu třeba na míchaná vajíčka, na zeleninu, na maso…hodí se skoro všude 🙂 Než s nimi začnete kouzlit, přelijte je horkou vodou, abyste se nepopálili.