Domů » Lososové karbanátky s mangovou salsou
lososové karbanátky

Lososové karbanátky s mangovou salsou

Je to pech, že si v dnešní době musíte dávát velkýho majzla na to, co kupujete, pokud chcete jíst zdravě. Schválně říkám „kupujete“, protože u nás na vesnici ať utrnete cokoliv, tak se vám po tom špatně neudělá, což ostatně každý, kdo aspoň někdy mimo město pobyl, ví ? Stejně tak každý z té vesnice ví, co trhat nemá ?

Toto je starší recept převzatý z mého blogu Vařeniště.cz
Publikován:
21. 9. 2017

Ale ani tam to není sláva. Ovzduší se mění, ať už bydlíte kdekoliv. A není to jen vzduch, je to i voda. „Jezte ryby, hlavně ty mořské,“ říká/říkalo se. Ale opravdu? Do moře se dostává následkem havárií všechno druhu tolik svinstva, že ty chudinky ryby mají sami co dělat, aby to v některých částech oceánů „rozdýchaly“.

Ale abych nebyla tak pesimistická ? Ryby jsou opravdu zdravé a pokud někdo přemýšlí právě takhle, jak píši v předchozím odstavci, nemohl by jíst skoro nic. Na všem se něco najde. Veliké diskuze se vedly právě o lososovi. Tento specifický druh ryby se vždy bral jako něco „výjimečného“. Nevím, jak se to povedlo, snad kvůli barvě, ale někdo udělal v minulosti lososovi zvučné jméno a od té doby jeho cena strmě roste, roste a roste.

Fajn, já ho mám také ráda, proto jsem připravila tento recept ?  Ale  na druhou stranu je pravdou, že lososi chovaní na farmách mají zhruba tak stejné podmínky k životu, jako kuřata chované ve velkochovech – málo místa, špína, antibiotika a jejich maso se chutí ani biologickou hodnotou nevyrovná zvířeti chovanému v klidu a pohodě, krmenému lepší a pestřejší stravou. Z toho vyplývá, že pokud máte rádi lososa stejně tak jako já, zkuste se poohlédnout po divoce žijícím lososovi.

Nesmutněte, losos není jediná ryba na světě, která dobře chutná. A tento recept půjde připravit i z jiného druhu ryby. Ať budete připravovat jakýkoliv druh ryby, vždycky bude záležet na tom, jak si s rybou budete umět poradit, na jaký způsob si jí připravíte – jestli si k ogrilovanému filetu  připravíte skvělou omáčku, nebo rybu upečete v papilotě se zeleninou a bylinkami, což jí dodá krásnou šťavnatost, vůni i chuť…

A ještě jedna věc. Nejsou zdravé jen mořské ryby, jak se někde vykládá. Sladkovodní jsou stejně tak hodnotné, jako ty mořské. Vždy záleží na tom, v jakých podmínkách žijou. Takové ty bahnité potvory mnohdy nepřebije ani deci citronové šťávy a půl tuny koření, ale co takový kapr? Zkoušeli jste třeba pečeného kapra s houbami a cbulí? Nebo pstruha na másle nebo grilovaného s česnekem a petrželkou?

lososové karbanátky

Doba přípravy: 30 minut

Množství: 1 porce

Suroviny:

Karbanátky:

 • 150 g lososa bez kůže
 • 10 g rozdrobené žemle
 • 15 g rozšlehaného vejce
 • Hrst baby špenátu (cca 1 lžíce pokrájeného špenátu)
 • ¼ lžičky římského kmínu
 • Sůl
 • Čerstvě mletý pepř
 • Olej na smažení

Mangová salsa:

 • ½ zralého manga
 • 1 malá šalotka
 • Šťáva z ½ limetky
 • Špetka třtinového cukru
 • Špetka soli
 • Pár kapek oleje
 • 1 lžička najemno pokrájeného koriandru
 • Čerstvá chilli paprička

Postup:

 1. Lososa nakrájejte na drobné kousky. Vložte do misky, zasypte drobky žemle, přilijte vejce a ochuťte koriandrem, solí a pepřem. Špenát nakrájejte na jemné proužky a přidejte k rybě. Důkladně promíchejte – nejlépe rukama. Pokud s tím máte nějaký osobní problém, zkuste to lžící, ale budete to dělat třikrát tak déle 🙂 Ruka je prostě nejlepší nástroj v kuchyni. Směs nechte 10 minut odležet.
 2. Mezitím si připravte mangovou salsu. Mango nakrájejte na drobné kostičky, ne více než centimetrové.  Šalotku nakrájejte najemno – opravdu najemno. Můžete to odfláknout, ale trpělivost a minikousky se vám v chuti odvděčí. V mističce promíchejte limetkovou šťávu se špetkou cukru a soli. Přidejte kostičky avokádo, šalotku, lehce zakápněte olivovým olejem, přidejte trochu najemno pokrájeného chilli a koriandru. Promíchejte.
 3. Z lososové směsi vytvořte dva menší karbanátky. Na pánvi rozehřejte olej a pozvolna karbanátky z obou stran opékejte. Bude to trvat asi 7 minut. Déle ne.