Domů » Afrodiziakální lanýže

Afrodiziakální lanýže

O afrodiziakálních účincích některých potravin a pochutin jste už určitě slyšeli nebo četli. Ale věděli jste, které to jsou a jak na nás působí? Možná je jíte denně a nevíte o tom. Jaké na nás mají tyto potraviny účinky? Blíží se máj – lásky čas. Je na čase, abyste tyto potraviny otestovali sami na sobě a budu se těšit na vaše postřehy.

Toto je starší recept převzatý z mého blogu Vařeniště.cz
Publikován:
27. 4. 2017

Přírodní afrodiziaka

O přírodních afrodiziacích už se mluvilo spousty let před naším letopočtem. Do vína si lidé přilívali odvary z různých bylin, vařily se kořeněné pokrmy…a tady narážíme na podstatu věci. Řada koření má za účinek větší prokrvení.  Ty další zas mají povzbudivé účinky…ale jestli to platí u všech, to Vám nepovím, protože nejsem chemik a nedokážu říct, jestli mají byliny a různé potraviny jen povzbuzující nebo prokrvující účinky. Třeba je v nich opravdu něco, co přímo působí na fyzickou touhu.

Ve Francii se prý ženám servírovaly lanýže s pepřem. Arabské ženy mužům přidávaly do kávy utřené datle. Pecky z nich pak naopak dávaly muži žvýkat ženám. Na těch datlích asi něco bude. Takže jsem je použila jako základ do pralinek.

A teď je na řadě koření. Skořice je jedním z nejznámějších přírodních afrodiziak. Navíc pomáhá snižovat cukr v krvi. Dalším kořením je hřebíček. Doporučuje se pro zvýšení touhy přidávat do mléka. Já jsem ho přidala do této nabušené kombinace bez mléka. Pepř je často omýlaným afrodiziakem v mnoha pramenech. Přidával se do pečených i nepečených dezertů. Stejně tak tomu bylo i se zázvorem nebo s chilli. Já si pro tento recept vybrala chilli. Chilli navíc pomáhá pálit kalorie, takže účinek bude dvakrát tak silnější.

Káva je pro svůj povzbuzující účinek známá – více o ní asi netřeba mluvit. A takové kakao – v raw podobě –  je mnohem více biologicky hodnotné, což jeho účinky ještě více posílí. Čokoládové a kakaové nápoje byly považovány za nápoj lásky. Kakao je navíc dobrý antioxidant a pozitivně působí na nervovou soustavu. Možná to znáte, stačí jen přivonět –  smysly zbystří a jakoby se nořily do opojného snu.

Med je ku podivu také uznávaným přírodním afrodiziakem. Od medu vzniklo pojmenování líbánek – honeymoon, tzv. medový měsíc. K lásce med prostě patří. Proto pokud chcete, udělejte si pralinky ještě kapánek sladší.

Doba přípravy: 15 minut

Množství: 7 lanýžů

Suroviny:

 • 50 g sušených datlí
 • 20 g drcených ovesných vloček
 • 7 ks hřebíčku
 • 3 ks pepře
 • Špetka chilli
 • ¼ lžičky skořice
 • ¼ lžičky muškátového oříšku
 • ½ lžičky mleté kávy
 • Raw kakao

Postup:

 1. Datle nakrájejte nadrobno. Zalijte 30 ml teplé vody a nechte asi 15 minut odstát.
 2. Koření utlučte v hmoždíři najemno.
 3. Datle přendejte do mixéru. V tekutině promíchejte koření, kávu a vločky. Přidejte do mixéru a vytvořte kompaktní hmotu. Oddělte od sebe 7 kousků , vytvořte lanýže a obalte v raw kakau.