Bílé pečivo prakticky nejím, ale když se tak jednou za čas stane, tak ať to alespoň stojí za to. A jelikož věřím, že mezi vámi je spousta těch, kteří se do vláčného chlebu protkaného šťavnatým bylinkovým pestem s chutí zakousnout, pustila jsem se do přípravy tohoto speciálního bylinkového chleba, který by bez bílé mouky prostě nemohl existovat.
Je nadýchaný, jemný a vláčný…a rodina, která „zdravost“ bílého pečiva neřeší, se o něj s radostí postarala. Ani já jsem ho nenechala ležet ladem. Povedl se totiž ještě lépe, než jsem čekala. Dala jsem si ho se svou oblíbenou Lučinou – to bylo přesně to pravé. K tomu čerstvá zelenina… Jaro na talíři jak vyšité.
Toto je starší recept převzatý z mého blogu Vařeniště.cz
Publikován: 6. 4. 2017
Do těsta padly takové ty klasické ingredience, které do kynutého těsta patří. Mouku jsem použila hladkou. Jinou prakticky do kynutého těsta nepoužívám. Jen do mazanců a vánoček ji míchám s polohrubou moukou. Použila jsem Babiččinu volbu na kynuté těsto, protože se mi osvědčila, ale když nemáte, nevadí.
Aby těsto vykynulo, je třeba sáhnout po droždí. Používám vždy čerstvé droždí, které nechám pracovat ve vlažné tekutině s trochou cukru, než zadělám těsto.
Pak v těstě najdete žloutek. Proč nepoužívám celá vejce? Žloutek se mi osvědčil, že dělá pečivo jemnější. V případě bílku jsem nic takového nevypozorovala. Ba dokonce se mi zdá, že bílek dělá kynuté těsto tvrdší a sušší, takže odporuje kladné vlastnosti žloutku. Bílek si tedy odkládám a udělám si z něj omeletu.
Dále jsem těsto zvláčnila olejem. Používám buď olivový nebo řepkový. Jde o vaše preference, takže sáhněte po tom, jaký je vám bližší.
Pro přípravu pesta jsem zvolila špenát, mix bylinek, česnek, slunečnicová semínka a olej. Pokud je zrovna sezóna medvědího česneku a přišli jste mu na chuť, můžete ho vyměnit za špenát. Pak už nebudete muset přidávat česnek anebo jen malé množství. Co se týče bylinek, vybrala jsem takové ty základní. K medvědímu česneku se budou hodit také.
Slunečnicová semínka jsou má oblíbená. Navíc nevyjdou tak draze jako piniová a chutnat budou v pestu skvěle. Určitě se ale nebojte sáhnout po dýňových semíncích nebo kešu ořeších. Nezapomeňte, tenhle recept je inspirace, ne striktní předpis J
Jde vždycky o to, abyste si pochutnali a abyste se u přípravy receptu uvolnili.
Detaily receptu
1 chlebíčková forma (cca 25 cm)
1,5 hod. vč. kynutí
45 minut
Ingredience
- Pesto:
30 g baby špenátu
3 větvičky bazalky
pár snítek tymiánu
1 lžička nakrájeného rozmarýnu
pár snítek oregana
2 stroužky česneku
špetka soli
50 g slunečnicových semínek
20 g nastrouhaného parmezánu
60 g olivového oleje
- Těsto:
400 g hladké mouky
25 g droždí
½ lžičky cukru
200 ml teplé vody
1 žloutek
50 ml olivového oleje
1 lžička soli
Postup
- Pesto:
- Semínka rozsekejte najemno. Rozsekejte zvlášť i bylinky s podrceným česnekem.
- Promíchejte semínka, bylinky, parmezán, olej a trochu soli. Dejte zatím stranou.
- Těsto:
- Do mísy nasypte mouku, uprostřed udělejte důlek. Do něj rozdrobte doroždí, zasypte cukrem a zalijte teplou vodou. Překryjte mísu utěrkou, položte na teplé místo a nechte vzejít kvásek. Bude to trvat asi 15 minut.
- Do mísy přidejte žloutek, sůl, olej a zpracujte těsto. Nejlépe se vám bude propracovávat na pracovní ploše. Vraťte do mísy a nechte kynout alespoň 45 minut. Během kynutí propracujte.
- Dokončení chleba:
- Těsto vyválejte na plát cca 30 x 35 cm.
- Potřete pestem a stočte na délku do rolády. Spoj nechte vespod a zvrchu rozkrojte napůl po celé délce. Stočte části do copu. Přesuňte do chlebíčkové formy vyložené pečícím papírem.
- Vložte do trouby předehřáté na 180 °C. Pečte 45 minut.