Domů » Teplý rýžový salát se zeleninou a kuřetem
teplý rýžový salát s kuřetem a zeleninou

Teplý rýžový salát se zeleninou a kuřetem

Když jsem ještě před mateřskou chodila do práce, nosila jsem si vždycky k obědu krabičky. A jelikož ai uvědomuji, že ne vždycky je večer nálada na dlouhé vymýšlení jídla a postávání u plotny, většinou jsem se snažila připravit nějakou výživnou a dobrou rychlovku – max. do půl hodiny. Model jídla do krabičky byl u mě následující: uvařit nějaký základ, resp. jakousi sacharidovou složku – brambory, obiloviny, těstoviny, rýži, luštěniny, quinou… Pak připravit zeleninu – nejlépe narychlo na pánvi s nějakým dobrým dochucením. A nezapomněla jsem ani na bílkoviny – ať už maso, sýr, vejce… anebo jsem v případě luštěnin a quinoy měla vystaráno.

teplý rýžový salát se zeleninou a kuřecím masem

Tenhle recept je nástřelem podoby, kterou obecně moje krabičky mívaly. Sacharidy – rýže, zelenina – fazolky, paprika, cuketa. Bílkoviny – kuřecí maso. A v tomto případě ještě trochu křupavé cizrny na vylepšení. Jídlo se samozřejmě to nejobejde bez bylinek a koření. Tuky v jídle zastoupené taky – na oleji je připravené maso i zelenina. Teď už sice neřeším, co si uvařím do práce, ale vařím si samozřejmě doma a za nějaké takové rychlovky jsem ráda. Pro sebe si vařím vcelku jednoduchá jídla, která nezaberou moc času a záležet si dávám spíš u večeře, kterou sdílíme s Honzou, když dorazí z práce. Mimochodem, když o něm mluvím, bych ráda upozornila na ty papričky, které vidíte na fotce – jeho úroda 🙂 Kdybych měla sázet já, nic moc bychom nesklidili.

Co se týče krabiček, napadá mě spousta možností, které se dají připravit do půl hodiny. Není pravda, že stravovat se zdravě v práci obnáší vynaložení spousty času a energie. Zeleninu, kterou spaříte nebo upravíte rychle na pánvi, máte určitě vždycky doma. Rýži, těstoviny, brambory, červenou čočku, obiloviny apod. máte určitě také ve spíži a jejich příprava je velice snadná. Bílkoviny neznamenají nutně jen maso. Krom zdrojů jako jsou vejce a mléčné výrobky se hodně bílkovin nachází i v rostlinných zdrojích. Například takové klíčky jsou super zdrojem aminokyselin a enzymů – jen si je dejte bokem a neohřívejte je, abyste obsažené cenné látky nezničily.

Princip přípravy už je jednoduchý – než se uvaří ta „sacharidová“ část, stačíte si opracovat zeleninu a případně i maso. Pak to jen dobře dochutit, promíchat a krabička je hotová 🙂

rýže se zeleninou a kuřecím masem