Před pár lety jsem se rozhodla, že si založím kvásek a budu si péct vlastní, zdravý chleba. Pekla jsem si žitný chleba poměrně dlouho, ale pak…nevím jak se to stalo, jsem přestala. Konečně jsem ten skvělý nápad dostala znova, a tak doma nesmí chybět celozrnný žitný kváskový chléb, který peču ve formě a který je základem mých svačin a Honzíkových večeří.
Je to tak, náš Honzík bude hodně po taťkovi, protože ten má pečivo taky rád. Bohužel by si nejraději pochutnávali na bílých rohlících, ale snažím se Honzíkovi připravovat jídlo pokud možno zdravé – výživné. Neříkám, že mu nedám bílý rohlík, to ne 🙂 Ale aspoň z něj má pak větší radost, když si pro něj například musí po dlouhé procházce dojít do obchodu a vybrat si ten svůj křupavý rohlíček, anebo když mu ho přinese babička z pekárny, kde prodává.
Honzík je bohužel po taťkovi dost mlsný, ale naštěstí vzal tmavý kváskový žitný chleba na milost a pochutnává si na něm prakticky každý den. A já si na něm nejčastěji pochutnávám ke svačině – nejčastěji s lučinou a zeleninou – takhle jednoduše. Když je totiž dobrý chleba, víc moc už nepotřebuje. Teď jsem si ještě zamilovala posypat si ten sýr dukkahem.
Zdravá fermentace
Proč to zdlouhavé fermentování kvásku? Protože kvašením zanikají přirozené vlastnosti anutrientů obsažených v obilí. Zmiňovala jsem to už i v receptu na fermentovanou ovesnou kaši. Jde především o kyselinu fytovou. Anutrienty obilí chrání před přirozenými nepřáteli a “napadením”. Takže před škůdci, plísněmi a dalšími nemocemi. V našem organismu ale zabraňují vstřebávání živin z jídla. Proto je kváskový chleba zdravější – je lépe stravitelný a pomáhá nám ze sebe sama vytěžit co nejvíc minerálů. Obzvlášť, pokud používáte celozrnnou mouku v bio kvalitě, je ta nálož živin pro tělo naprosto úžasná.
Chleba pro začátečníky
Tenhle chleba je takový ten začátečnický – žádné hnětení bochníků a okrasné řezy. Je fakt snadný, ale miluji ho, protože žitný chleba mi zkrátka moc chutná. Občas, jako třeba v tomto receptu, který vznikl ve spolupráci s Eta, jsem mouku namíchala s trochou celozrnné špaldové. Chleba má pak takovou možná méně mazlavou střídku, jako když se peče čistě z žitné mouky. A vypozorovala jsem, že méně vydrží.
Chci říct, že mi přijde, že čistě žitný chleba má delší trvanlilvost.
Těsto ochucuji drceným kmínem a solí. Jsou i různé kořenící směsi na chleba. Někdo přidává i fenykl a různé další druhy koření, ale mě to takhle jednoduše s kmínem vyhovuje. Mám prostě ráda jednoduché věci 🙂 A jestli i vy a máte rádi žitný chleba, pusťte se do něj. Je jednoduchý, ale vynikající!
Celozrnný žitný kváskový chléb
Ingredience
- Rozkvas:
2 lžíce žitného kvásku
150 ml vlažné vody
150 g žitné celozrnné hladké mouky
- Těsto:
Rozkvas
250 g vlažné vody
140 g žitné celozrnné hladké mouky
80 g žitné chlebové mouky
80 g špaldové celozrnné hladké mouky
– můžete nahradit celozrnnou žitnou hladkou moukou pro čistě žitnou variantu (viz. článek)Větší špetka soli
Špetka mletého kmínu
Postup
- Začněte (den předem) přípravou rozkvasu. 2 lžíce kvásku rozmíchejte ve 150 ml vlažné vody. Poté přimíchejte 150 g žitné mouky. Mísu zakryjte fólií a nechte při pokojové teplotě 12 hodin pracovat.
- Po 12 hodinách odeberte 2 lžíce z rozkvasu do skleničky a v lednici uchovejte na další pečení.
- Do zbytku rozkvasu přilijte vlažnou vodu a promíchejte metličkou. V další míse smíchejte mouky se solí a kmínem. Přilijte rozkvas a zpracujte těsto.
- Těsto přendejte do pečicí chlebíčkové formy. Můžete ji předtím důkladně vytřít máslem nebo ji vyložit pečicím papírem. Mokrýma rukama uhlaďte povrch a nechte 3 – 4 hodiny stát na teplém místě.
- Troubu rozpalte na 250 °C. Do takto silně vyhřáté trouby přendejte opatrně formu s těstem a pečte 2 – 3 minuty. Poté ztlumte na 230 °C a pečte 20 minut. Po této době ještě ztlumte na 200 °C a dopékejte dalších 30 minut.
- Po upečení chléb opatrně vyndejte z formy a nechte chladnout na mřížce. Papír pak sloupnete, když chléb vystydne.