Domů » Čočka s jarním lupením podle Květinové kuchařky

Čočka s jarním lupením podle Květinové kuchařky

Od chvíle, kdy jsem prolistovala Květinovou kuchařku, si na procházkách přijdu trochu jako blázen, co neustále hledá něco v trávě. A je teda pravda, že skoro všude najdete nějaké to jedlé lupení, které vám dokáže skvěle zpestřit jídelníček. Doteď jsem to nevěděla a brala tu zeleň jako plochu posetou plevelem, sem tam zdobenou nějakou pěknou kytičkou a přitom je to úplně jinak. Nechápu, že jsem doteď neznala česnáček?! Mňam! Zakomponovala jsem ho i do tohoto receptu, který je zároveň součástí výzvy #kazdymesicnovyrecept a #kazdytydennovyrecept, kterou rozjíždím na Instáči. V receptu mě /teda krom plevele :)/ mile překvapilo spojení nasládlé chuti červené čočky s hořčicí! ⁠

Letos nám to býlí napučilo a nakvetlo trochu později. Takže si myslím, že pokud si Květinovou kuchařku koupíte, anebo vyhrajete u mě na Instagramu, užijete ji od samého začátku. Kuchařka je dělená pěkně podle fázi, kdy co v přírodě během roku roste, kvete a kdy je to v nejlepší kondici – brzké jaro, pozdní jaro, horké léto, babí léto. Díky tomu se můžete lépe orientovat na sběr.

Herbář, resp. výčtu jedlého býlí představuje druhy býlí jak s jejich charakteristickými znaky, tak seznamuje s jeho chutěmi, léčivými účinky a užitím v kuchyni. Za každou fází sezóny najdete několik stran inspirace pro jejich zužitkování v receptech.

Janu Vlkovou, autorku knihy určitě znáte. Její usměvavá tvář vám bude určitě povědomá. Dala dohromady opravdu pěknou sbírku, která oživí naše stravování, ať už z pohledu výživy, tak estetiky. Za mě krásné zpestření kuchařské sbírky, kterou vydalo nakladatelství SmartPress.

K receptu přidávám nějaké své komentáře. Trochu mi nesedělo množství. I vy si ho upravte podle vlastních chutí a citu, protože čočku někdo rád kyselejší, někdo naopak.

Detaily receptu

Počet porcí

2 (v kuchařce 4)

Doba přípravy

20 minut

Bez

lepku

Ingredience

  • 200 g vařené červené čočky

  • 200 g směsi bylin
    (dala jsem trochu méně, ještě nejsem tak zvyklá. Použila jsem bršlici kozí nohu, česnáček lékařský, ptačinec, sedmikrásky, hluchavku nachovou)

  • 40 ml vinného octa (dala jsem 2 – 3 lžíce)

  • 100 ml oleje (dala jsem 2 – 3 lžíce)

  • 1 lžička mletého římského kmínu

  • ½ lžičky dijonské hořčice

  • sůl

Postup

  • Čočku uvařte doměkka – vařila jsem tak, že jsem ji propláchla a vařila na velice mírném ohni asi 8 minut – bez míchání! Pak jsem nechala dojít pod poklicí.
  • V míse smíchejte ocet s hořčicí, římským kmínem, hořčicí a solí. Přilijte olej a vyšlehejte metličkou hladkou zálivku.
  • Nalijte na ještě teplou čočku a opatrně promíchejte. Než budete přidávat bylinky, nechte trochu zchladnout.
  • Opláchnuté a okapané býlí nakrájejte nebo natrhejte na menší kousky a šetrně promíchejte s čočkou. Hned servírujte – k uzenému/pečenému masu, s vajíčkem…nebo jen tak.