Díky nasládlé chuti si mrkev zaslouží místo nejen v jídlech naslano, ale i v dezertech nebo snídaňových kaších. Mrkvová ovesná kaše je díky ní, stejně jako řada dalších receptů, krásně šťavnatá. V kombinaci s citronem jí to navíc skvěle ladí.
Obilná kaše – moje oblíbená snídaně
Obilná kaše se objevuje v mém jídelníčku téměř denně. Není to jen ovesná. Ráda míchám i různé druhy vloček anebo vločky s krupicí – nejraději mám jemnou pohankovou krupici od Probio, kterou už od malinka papal náš Honzík. Vločky nebo krupici nechávám přes noc namočené pro jejich lepší stravitelnost i kratší dobu potřebnou k vaření.
Když zapomenu vločky namočit, je tu vždycky možnost uvařit si kaši z jemných ovesných vloček, které utvoří krásně krémovitou konzistenci za každou cenu. Použila jsem je i do tohoto receptu.
K doslazení jsem použila čekankový sirup s poměrně neutrální chutí, takže skvěle vynikne jak chuť mrkve, tak svěžest citronu. Hodil by se ale i javorový, který by to chuťové spojení posunul někam trochu dál, ale určitě ne níž, než je toto 🙂
Pro koho by byla kaše málo “proteinová”, určitě si tam odměrku přimíchejte – ideálně protein bez příchuti, který nechá vyniknout chutě. I když takový čokoládový…to by mohla být zajímavá alternativa. 🙂 Někdy to tak vyzkouším. Pokud budete rychlejší, dejte mi vědět. Stejně tak, jestli přidáte nějakou další příchuť..
“Jarní doplňky”
Od Laffe jsem měla možnost ozkoušet nějaké produkty, o čemž jste se už mohli dočíst v jednom z předchozích článků a v receptu na express kaši na zalití.
Teď je na čase představit vám pomocníky, které můžete využít během jarní očisty. Jaro je pro detoxikaci organismu nejvhodnější období. Ja vrcholu energie podle TČM jsou játra, která nám v očistě pomáhají a samy potřebují posílit, aby nám dobře sloužila během celého roku.
Krom toho venku začínají růst kopřivy, které jsou jedním z nejsilnějších pomocníků při detoxikaci a skvěle chutnají i v receptech (zkuste například krůtí sekanou). Čaj z kopřiv popíjím 2x denně, po dobu 2 – 3 týdnů. Pak je vhodné týden vynechat a ještě si to zopáknout. O kúře jsem psala i v TOMTO článku. Kopřiva je navíc jedna z mála bylin, kterou lze užívat i během kojení.
Pokud ale máte problém se sběrem kopřiv nebo jejich chuti neholdujete, najdou se v přírodě i další super pomocníci pro očistu. Vyzkoušet můžete i skvělé doplňky stravy od Laffe – zabalili do jednoho balíčku, anebo je můžete zakoupit jednotlivě. Já momentálně zkouším tabletky Detox s obsahem ostropestřce, klanoprašky čínské, lékořice, kořene pampelišky a vitamínu C. Detoxikovat se můžete i nápojem na bázi aktivního uhlí Latte Detox Bio, který jsem zkoušela přidat i do kaše. V této formě mi vyhovuje jeho konzumace spíš. Produkt je lehce slazen xylitolem a obsahuje také prášek z černého rybízu i další přírodní ingredience.

V neposlední řadě bych chtěla zmínit tinkturu z kontryhele. Nejde o doplněk určený k detoxikaci. Kontryhel je bylinka známá pro pozitivní vliv na urovnávání hladiny ženských hormonů, a to v každé životní fázi. Pokud vás třeba trápí akné a nepomůže detoxikace, možná bych zkusila právě upravit hormony. (I o tom jsem se zmiňovala v článku o kopřivové kúře – tak mrknětě.)
Jelikož jsme každý jiný, každému i vyhovuje něco jiného. Jde o to zkoušet a pozorovat, co nám nejvíce sedí. Já doufám, že recept na tuhle kaši sedne většině z vás a pochutnáte si 🙂
Mrkvová ovesná kaše
Ingredience na 1 porci
40 g jemných ovesných vloček
1/2 hrnku rostlinného mléka nebo vody
50 g najemno nastrouhané mrkve – tj. 1 menší mrkev
nastrouhaná citronová kůra – podle chuti – dávám cca z ½
1 – 2 lžíce polotučného tvarohu
čekankový sirup na doslazení – cca 1 lžíce
mák a mandlové máslo k podávání, ovoce – skvěle chutná s borůvkami
Postup
- Vločky nasypejte do kastrůlku a zalijte vodou nebo (rostlinným) mlékem. Přiveďte k varu a za stálého míchání vařte asi minutu. Odstavte.
- Do vloček vmíchejte nastrouhanou mrkev, citronovou kůru a tvaroh. Doslaďte sirupem.
- Nandejte do misky a ozdobte mákem, mandlovým máslem a ovocem. Použila jsem ještě navíc proteinové kuličky (od Aktin) a trochu citronové kůry.