Pohankový koláč s tvarohem a jablky s minimem cukru dokazuje, že mlsat se dá zdravě a bez výčitek. Zdánlivě sušší pohankovou mouku v receptu vyvažuje lahodný tvaroh a voňavá jablíčka nasazují koláči pomyslnou korunu. Tento dezert si zkrátka oblíbíte – a to i v případě, pokud jste vyřadili lepek ze svého jídelníčku.
Výhody a nevýhody pohankové mouky
Jako každá surovina i pohanková mouka á své přednosti a mouchy.
Výhody
- Chuť – za mě je to jedna z chuťově nejpříjemnějších druhů mouk, protože má báječnou oříškovou chuť
- Zdravotní přínosy – pohanka je známá pro své zdravotní benefity, zejména díky obsahu rutinu (pozitivně ovlivňuje cévní systém) i minerálů a vitaminů.
- Přirozeně bezlepková – dobroty z ní si tak můžou dopřát i celiaci nebo zkrátka ti, co lepek ze své stravy vyřadili
- Variabilita využití – naslano i nasladko, na lité i křehké těsto
Nevýhody
- Nehodí se na kynutá těsta – právě proto, že je bezlepková, není to ideální mouka pro kyprá, nadýchaná těsta.
- Bez lepku – bez pružnosti – trocha pružnosti v křehkých těstech by nebyla na škodu. Musíme proto počítat s tím, že práce s takovým těstem bude možná o trochu náročnější. Nicméně stojí za to být trpělivý, protože trpělivost v tomto případě přináší skvělý výsledek.

Pár rad k pečení pohankového koláče s tvarohem
Jak jsem zmínila výše, práce s křehkým pohankovým těstem může být trochu náročnější. Může se trochu více při vyvalování trhat, bude sušší. Nicméně i s tím se dá pracovat. Před vyvalováním nechte těsto chvíli (10 minut) odpočívat při pokojové teplotě. Tuhost povolí a bude se vám těsto lépe vyvalovat.
Pokud se vám bude trhat, zkrátka k sobě těsto přitiskněte a válejte dál. Přeneste těsto do formy, kde už prsty dotvoříte zbytek – zahladíte případné praskliny, domačkáte místy do rovnoměrné tloušťky a začistíte horní okraj.
Tvaroh můžete ochutit nejen skořicí, ale i hřebíčkem nebo perníkovým kořením. Přidat můžete i oříšky, anebo je posypejte navrch na jablka. Pěkně během pečení zezlátnou a rozvoní se.
Detaily receptu
koláčová forma <br>o průměru 21 cm
30 minut
30 minut
Ingredience
- Korpus:
220 g hladké pohankové mouky
1 lžíce třtinového moučkového cukru
špetka soli
100 g másla
1 vejce
- Náplň:
250 g měkkého polotučného tvarohu
1 vejce
2 lžíce třtinového moučkového cukru
2 lžíce umletých oříšků – nemusí být
1 lžička mleté skořice
3 jablka
Postup
- Mouku smíchejte s moučkovým cukrem a špetkou soli. Do těsta zapracujte máslo a vejce. Těstem vyložte koláčovou formu. Nejlépe vám to půjde tak, když těsto rozválíte na pomoučeném vále na plát silný cca 1 cm a přeložíte ho do formy, kde ho dotvarujete. Těsto je totiž křehké a mohlo by se vám v případě tenčího vyválení špatně přenášet do formy.
- Ve formě těsto upravte prsty tak, aby mělo zvednuté okraje do výšky zhruba 2 cm. Kde těsto vyčnívá, seřízněte ho nožem, kde naopak vidíte, že je těsta málo, přidejte. Nesnažte se docílit co nejtenčího těsta, spíš se držte síly cca 5 – 7 mm.
- Tvaroh prošlehejte s vejcem, cukrem, oříšky a skořicí. Rozetřete na těsto.
- Jablka zbavte jadřinců a nakrájejte na tenké měsíčky. Ty rozprostřete po povrchu koláče.
- Pečte při 190 °C 30 minut. Nechte zcela zchladnout.
