Lilkový tatarák, anebo také jak někdo říká – lilkový kaviár, dokazuje pořekadlo “v jednoduchosti je krása”. Tahle chuťovka obsahuje jen pár surovin, které spolu tvoří dokonalou harmonii chutí.
Lilkový tatarák nebo kaviár?
Někdo říká tatarák, jiný kaviár. A někdo tuhle delikatesku ještě nepoznal. Což je škoda. Hodí se pro každou příležitost – pro návštěvu, na piknik, na oslavu narozenin, na brunch, k vínku na terásce,… A najdete i další příležitosti.
Když hledám připodobnění k tataráku, napadá mě, že skvěle chutná na dokřupava opečené bagetce. Tatarák se servíruje běžně s topinkou (a nemusí být nutně smažená na oleji). A stejně, jako je ten masový, je i tatarák z lilku snadné jídlo o jedné hlavní surovině a pár dochucujících ingrediencí.
Kaviár… Kaviár je považován za luxusní záležitos. Nepodává se ho velké množství, naopak. Jde o ceněnou surovinu, se kterou se šetří. Když se pustíte do přípravy lilkového tataráku nebo kaviáru, zjistíte, že z jednoho lilku ho příliš mnoho neuvaříte. Proto se hodí podávat jako chuťovka, ne jako “obyčejná” pomazánka, se kterou si natřete dva krajíce chleba bez rozmyslu.
Lilkový tatarák je delikatesa, zaslouží si proto i tomu odpovídající servírování – na pěkném podnosu, talířku, tácku.. a třeba za doprovodu dalších chuťovek a delikates. Já si pro tentokrát vybrala italské delikatesy – černé nakládané olivky a polosušená rajčata ochucená extra panenským olivovým olejem, oreganem a jemně česnekem z Olivum.cz.
Dochucení rozmarýnovým olejem
Na Olivum kromě těchto chuťovek z italské farmy Marina Colonna nabízejí především kvalitní extra panenské olivové oleje. A zmiňovaná rodinná farma navíc vyrábí oleje ochucené – rozmarýnem, pomerančem anebo lanýži. Pro tento recept, kde bylinky hrají velkou úlohu, jsem použila rozmarýnový extra panenský olivový olej Marina Colonna Rose of Mary. Hezky se snoubí s kuřecím masem, zeleninou, rybami, pečivem atd.
Proč rozmarýnový olej namísto čerstvého rozmarýnu? Jednoduše jsem se chtěla vyvarovat velké výraznosti, když si kousnete byť do malého kousku čerstvé větvičky. Rozmarýn by v tu ránu přehlušil lilek i ostatní chutě, což by byla škoda.
Bylinky
Do lilkového kaviáru můžete namísto rozmarýnu použít i další bylinky. Já v něm miluji například tymián, lehce oregana nebo bazalky. Zajímavé je i dochucení libečkem, ale s ním je opravdu potřeba šetřit. Někdo přidává k dochucení česnek. S množstvím však buďte opět opatrní, pokud nechcete cítit jen česnek a být cítěni česnekem 🙂
Ingredience
1 dobrá bageta
2 lilky
sůl
2 lžíce olivového oleje
1 lžíce balzamikového octa
½ lžíce najemno pokrájené petrželky
čerstvě mletý pepř
případně malý stroužek česneku
Postup
- Lilek podélně rozkrojte a špičkou nože udělejte do dužiny kris kros hluboké zářezy. Vetřete do lilku sůl a nechte 30 minut vypotit.
- Lilek osušte papírovou utěrkou. Přendejte na plech a pečte doměkka při 190 °C. Bude to trvat asi 30 minut. Poté nechte zchladnout.
- Z lilku vydlabejte dužinu a rozsekejte ji najemno. V misce smíchejte s olejem, balzamikovým octem, najemno pokrájenou petrželkou a prolisovaným česnekem. Podle chuti dosolte a opepřete.
- Lilkový kaviár podávejte vychlazený na opečené bagetě. Tu si nakrájejte na slabé plátky a nasucho opečte buď v troubě, topinkovači anebo na grilu.
Připravte si i další skvělé chuťovky
Sýrové pralinky
Lososový tatarák
Lilkové rolky s mozzarellou
Lilek zapečený s rajčaty a fetou