Domů » Žitno-špaldové celozrnné bulky
celozrnné bulky ze žitné a špaldové mouky

Žitno-špaldové celozrnné bulky

Receptů na báječné nadýchané burgerové bulky najdete spoustu. Jen málo z nich je ale zdravých, takových, abyste si s nimi s potěšením připravili svou zdravou porci burgera podle svého gusta. A proto přináším recept na žitno-špaldové celozrnné bulky, které nejen, že jsou zdravé, jsou ale i nadýchané a vláčné.

Burgery nejsou zrovna jídlo, které si připravuji často. O to spíš si pak chci vychutnat opravdu dobrý burger, který mě potěší. Myslím tím potěší po chuťové i výživové stránce. Bílá mouka je poměrně chudá na živiny, a proto dám přednost té celozrnné.

Lehké celozrnné bulky

Kdo má zkušenost s pečením s celozrnnou žitnou moukou, by se mohl obávat “těžkosti” těsta. Pustila jsem se do experimentu, při němž jsem chtěla právě vyzkoušet, zda je možné z této mouky upéct nadýchané bulky. A hurá! Povedlo se. Těsto z celozrnné žitné a špaldové mouky má skvělé vlastnosti, je hezky kypré i vláčné, nadýchané a věřím, že si na něm moc pochutnáte. A to i v případě, že si bulky upečete jen tak a nebudete se chystat do nich připravovat burger. Obložit je můžete naprosto jednoduše – tohle pečivo chutná báječně například s tvarohovou pomazánkou a zeleninou.

celozrnné bulky mají nadýnané těsto

Na co si dát pozor

Stejně jako u pečení všech dalších kynutých těst je potřeba vybrat si kvalitní mouku, která není stará. Možná si říkáte, co by se mouce tak asi mohlo stát. Je pravdou, že obsahuje jen minimum tuku, takže těžko “žlukne”. Senzorické vlastnosti nejsou to, co se na stáří mouky projeví, ale projeví se právě například špatným vykynutím. Řekla bych, že čím déle leží, tím je unavenější. Hlavně se z ní vytrácejí enzymy a část vitaminů.

Tou ale nejdůležitější věcí je čerstvé droždí. Droždí je prvek, na kterým kynutí nejvíc závisí, takže na jeho čerstvost je potřeba dbát. Co ještě kynutí podpoří, je teplota, ve které těsto odpočívá. Jsou sice možnosti, jak nechat kynout těsto v chladu, ale to není případ tohoto receptu. Toto kynuté těsto chce příjemné teplo. A pokud máte doma pokojovou teplotu pod 20 °C, raději lehounce zahřejte troubu a těsto v míse, překryté utěrkou, schovejte tam.

Na čem také závisí skvělý výsledek, je propracování těsta. Od té chvíle, co používám Eta Gratus, je zadělávání jednak hračka, a jednak je těsto mnohem lépe propracované, má krásnou texturu, je hladké..prostě radost pohledět 🙂 i jíst! Recept jsem vytvářela ve spolupráci s Eta, právě pomocí tohoto šikovného kuchyňského robotu.

Kynutí na plechu nepodceňujte. Díky kynutí nejen, že dostanete do těsta více vzduchu, ale také se díky němu bulky pěkně usadí na plechu a nebudou během pečení vyskakovat do všech stran, spékat se ke straně apod.

Ochucení těsta

Toto těsto, ač skvěle chutná samo o sobě, si můžete trochu ozvláštnit přidáním různého koření, bylinek anebo semínek. Je jen na vás, jakou variantu zvolíte a za jakým účelem bulky pečete. Zkusit můžete i příměs nasekaných oliv nebo sušených rajčat.

Žitno-špaldové celozrnné bulky

Detaily receptu

Množství

4 bulky

Doba přípravy

30 minut + kynutí

Doba pečení

25 minut

Ingredience

  • 12 g droždí

  • 1 (menší) lžička třtinového cukru

  • 130 ml vlažné vody

  • 120 g hladké celozrnné žitné mouky

  • 120 g celozrnné hladké špaldové mouky

  • 1 lžička soli

  • 1 žloutek

  • 1,5 lžíce olivového oleje

  • Vejce + 1 lžíce mléka na potření

  • Sezamová semínka na posypání

Postup

  • Droždí rozdrobte do mističky a promíchejte s cukrem. Zalijte vlažnou vodou (celým množstvím) a nechte 15 – 20 minut odpočívat, aby vzešel kvásek.
  • Mouky smíchejte v míse (kotlíku na hnětení těsta) se solí. Přidejte vzešlý kvásek, žloutek a olej a zadělejte vláčné těsto. Nechte robot těsto hníst 5 – 10 minut. Poté lehce poprašte moukou (je jedno, kterou) a pod utěrkou nechte kynout hodinu.
  • Těsto vyndejte na pomoučený vál. Propracujte a rozdělte na 4 stejně velké kusy. Z každého utvořte bochánek o průměru asi 9 cm a vysoký 2 cm. Spíš než vysoké bochánky vytvořte placky připomínající například karbanátky. Během pečení vyskočí a v případě burgerů by bylo obtížné je konzumovat. Přendejte na plech vyložený pečicím papírem. Nechte pod utěrkou hodinu kynout.
  • Po hodině potřete vejcem rozšlehaným se lžící mléka. Posypejte semínky – mohou být sezamová, ale klidně i slunečnicová, dýňová atd.
  • Vložte do trouby vyhřáté na 180 °C – režim horkovzduch. Pečte 25 minut.