Ráda bych uvedla článek k receptu na burger nějak takhle: ,,Miluju burgery – masové i nemasové…,“ ale nebudu vám kecat. Já si nikdy v restaraci burger neobjednám. Proč? Má to hned dva důvody. Shrnula bych je následovně: ,,Vadí mi, že je v burgeru více pečiva, navíc bílého, než je má schopnosti otevřít tlamu.“
Jeden důvod, proč si nedám burger, je velikost. Burger je sousto, které se do mojí pusy nevejde. Nemyslím si, že mám malou pusu, ale abych si skoro vyhodila panty a ještě si zasvinila ruce…No já nevím, spíš ne 🙂 Další důvod je bílé pečivo. Nenarazila jsem na restauraci, kde by burger dělali v provedení s celozrnným pečivem. Pravda, nevyhledávám burgárny, ale zatím jsem o žádné ani neslyšela. A kdybych takovou burgrárnu našla, beztak si hořejšek odklopím a pustím se do hodování příborem. Nejsem prostě burgerový vychutnávač vyhledávající dobré burgrárny. Ale doma, doma se do něj pustím pěkně po svém 🙂
Toto je starší recept převzatý z mého blogu Vařeniště.cz
Publikován: 5. 3. 2020
Napadlo vás při čtení, proč publikuju zrovna recept na burger? 🙂 Právě proto, že je možná mezi vámi někdo, kdo má stejné důvody, proč si v restauraci burger nedá. A proč vegetariánský? Protože jsem náhodou zjistila, kolik z vás má tyto alternativní jídla rádo. A ještě navíc s domácí celozrnnou bulkou. Nicméně, že byste si přáli tento recept publikovat, jsem zjistila poté, co už byl vyroben. Vznikl totiž původně pro Probio, které teď uvádí nové veganské tatarky a majonézy, takže jsem se zaměřila na jejich využití a omáčka do burgeru byla jedna z variant, kam se mi produkty hodily.
A jak probíhalo ochutnávání burgeru? Samozřejmě, odklopila jsem nejdřív horní část bulky a pustila se vidličkou a nožem do jídla. Po skvělém chuťovém zážitku se nestydím jít s kůží na trh i sem k vám a naservírovat vám ho. Věřím, že si oblíbíte jak tu celozrnnou bulku, kterou můžete využít i pro přípavu masových burgerů anebo si je upéct prostě k snídani, tak i karbanátek, který si můžete dát třeba jen s dipem a nějakou zeleninou jako lehčí oběd nebo večeři.
Celozrnná bulka
Nejím prakticky jiné než celozrnné pečivo a když dělám recepty, jsou to jídla, za kterými si stojím a na kterých si já osobně opravdu pochutnávám. Proto jsem obětovala chvilku času a pustila se do domácích celozrnných bochánků z celozrnné špadlové hladké mouky od Probio. Tu jsem jen lehce „zředila“ polohrubou špaldovou moukou pro lepší strukturu. Používám schválně špaldovou, protože špalda je původní odrůda obiloviny, nešlechtěná,nutričně bohatší. Jelikož recept můžou vyhledávat i vegani a ti by byli zklamaní, protože jsem do těsta použila máslo a vejce, jsou za lomítkem uvedené alternativy těchto surovin.
Veganský karbanátek
U karbanátku jsem se rovnou zrdžela jakýchkoli živočišných produktů. Vejce by dodalo možná na vláčnosti, ale chuť karbanátku je fajn i bez vajíčka. V receptu není nic moc, co by ho ochutitlo, napadne vás. To proto, že dobrý vývar dodá čočce dobrou chuť. Pakliže byste ale vývarem doma zrovna nedisponovali, nebojte se bylinek a koření. Bazalkou, tymiánem, oreganem, česnekem, římským kmínem atd. nic nezkazíte.
Jak chutná veganská majonéza?
Možná by vás zajímalo hodnocení veganských tatarek a majonéz. Sama od sebe bych si je nekoupila, protože nejdu moc po alternativních variantách obecně známých potravin. Bejvávalo. Ale jestliže jste naopak jejich vyhledávači, tak značku ZWERGENWIESE můžu doporučit. Krom toho dělají i dobré hořčice atd. Chuť majonézy i tatarky je jemná. Opravdu jen lehce je v ní cítit jako kdyby tofu, ale to jen v její čisté chuti. Jakmile majonézu lehce ochutíte, ztrácí veškeré náznaky alternativní formy. Tatarka už ochucená je a vyhovuje mi už takhle hotová. Ale i ta lze použít do dresinků anebo dipů s lehkým dochucením.
Děkuji Probio za jejich zaslání k otestování i za další poskytnuté suroviny!
Detaily receptu
6 kusů
1,5 hodiny + kynutí
20 minut
35 – 40 minut
Ingredience
- Bulky:
7 g sušeného droždí
10 g třtinového cukru
1 lžička soli
250 ml mléka /rostlinného mléka nebo vody
40 g másla /rostlinného oleje
2 žloutky / 1 lžíce oleje navíc + 2 lžičky lahůdkového droždí
vejce na potření/voda
sezamová semínka na posypání
- Čočkový karbanátek:
200 g loupané červené čočky
2 hrnky zeleninového vývaru
sůl
40 g lněného semínka
2 lžíce olivového oleje
- Dresink:
75 g hrubozrnné hořčice
špetka soli
1,5 lžičky provensálských bylinek
- Na obložení:
Rukola
Salátová okurka a případně další zelenina podle chuti
Postup
- Bulky:
- Sypké suroviny smíchejte dohromady. Mléko zahřejte a dejte do něj kousky másla. Když se rozehřeje, ujistěte se, že je směs zchladlá tak, aby se v nich neuvařily žloutky. Žloutky rozmíchejte v mléce vidličkou a směs nalijte k sypké směsi. Zpracujte těsto a nechte hodinu kynout. Během kynutí jednou prohněťte.
- Těsto rozdělte na 6 kousků a uválejte bulky. Nechte 10 minut kynout na teplém místě. Poté potřete rozšlehaným vejcem, posypejte sezamem a vložte do trouby vyhřáté na 180 °C (horkovzduch). Pečte asi 15 – 20 minut.
- Čočkové karbanátky:
- Červenou čočku zalijte zeleninovým vývarem, osolte a uvařte na středním plameni kaši. Přiklopené nechte dojít ještě několik minut.
- Rozmixujte lněné semínko a přimíchejte olej. Z hmoty vytvarujte 6 karbanátků, silných asi 2 – 2,5 cm. Vložte do trouby vyhřáté na 180 °C (horkovzduch) a pečte 35 – 40 minut, dokud jsou karbanátky uprostřed pevné.
- Dokončení:
- Promíchejte suroviny na dresink. Okurku nakrájejte na slabé plátky.
- Bulky rozřízněte napůl. Pro lepší chuť můžete na řezu opéct nasucho na pánvi. Spodní část bulky potřete dresinkem, rozprostřete trochu rukoly, položte čočkový karbanátek, potřete dresinkem a rozprostřete plátky okurky. Přiklopte horní částí bulky.