I když je zima, může salát výborně zpestřit váš jídelníček. Zkuste tento teplý bulgurový salát s řepou a kadeřávkem, který ale mimochodem dobře chutná i za studena.
Je fakt, že já můžu v zimě jíst i studené saláty. Ale z hlediska tradiční čínské medicíny se doporučuje v chladných měsících konzumovat tepelně upravenou zeleninu, která zahřeje. Co si budeme povídat, podvědomě v zimě k teplým jídlům inklinujeme a studené saláty nám nejvíc chutnají v létě. Stejně tak si rádi dopřejeme trochu sytější salát, než misku plnou zeleniny. Proto tento salát obsahuje také bulgur.
Bulgur je univerzální potravina, která, stejně jako rýže, může sloužit jako příloha. Zároveň může hrát jednu z hlavních rolí jídel. Jako třeba v tomto případě. Salát doplňuje nejen o sacharidy, ale také o vlákninu a řadu minerálů. Použila jsem hrubší bulgur. Ten jemnější si nechávám třeba na zeleninové rychlovky z pánve apod.
Jihočeská niva nově s 30% obsahem tuku
Bílkoviny jsem doplnila sýrem. K řepě a ořechům pěkně ladí niva. Moc mě potěšila nová 30% Jihočeská niva “Fit” od Madety, která, ač má nižší obsah tuku, má pořád skvělou chuť. Takže pokud se orientujete na sýry s nižším obsahem tuku, je tohle volba právě pro vás. Před nedávnem jsem jí použila i na přípravu slaného koláče s dýní.
Kadeřávkové chipsy
Možná, že si tyhle chipsíky zamilujete víc, než ty nezdravé smažené bramborové lupínky. Krásně křupají, jsou jemně slané… A jsou taky rychle a snadno hotové. Doporučuju je sníst ihned po upečení. Postupně mohou vlhnout a ztratí křupavost. Do druhého dne by tedy tak skvělé nebyly.
Ale jinak je toto jídlo skvělé i do krabičky do práce. Připravte si proto rovnou větší množství a pochutnejte si druhý den znovu 🙂
Bulgurový salát s řepou, kadeřávkem a nivou a kadeřávkovými chipsy
Ingredience na 2 porce:
2 větší bulvy řepy – může být červená nebo mix červené a žluté
Olivový olej
Sůl
50 g bulguru (ideálně hrubozrnného)
20 g quinoy
2 listy kadeřávku
Jihočeská niva 30 %
Červená cibule
Granátové jablko
Vlašské ořechy
- Zálivka:
1,5 lžíce olivového oleje
1 lžíce citronové šťávy
1 lžička javorového sirupu
1 lžička celozrnné hořčice
Sůl
Postup
- Řepu oloupejte a nakrájejte na klínky. Rozprostřete na plech vyložený pečicím papírem, pokapejte olivovým olejem, osolte a promíchejte. Pokud pečete dva druhy řepy, pracujte s nimi odděleně, aby červená neobarvila žlutou. Řepu rozprostřete na plechu tak, aby se nepřekrývala. Nechte si na plechu místo na kadeřávkové chipsy, které budete připravovat později.
- Řepu vložte do trouby vyhřáté na 200 °C a pečte půl hodiny, resp. 18 minut, protože po té době přijde řada na chipsy a teplotu pro dopékání snížíte na 180 °C.
- Než se vrátíte k pečení zeleniny, dejte vařit bulgur s quinoou. Oba druhy obilovin propláchněte ve studené vodě. V hrnci zalite vodou, aby hladina sahala asi 2 cm nad zrnka. Osolte a pozvolna vařte. Během vaření kontrolujte množství vody, aby se zcela nevyvařila. Po 10 minutách vaření by mělo zbýt na dně hrnce trošku vody. Hrnec přiklopte pokličkou a nechte dojít, než se dopeče zelenina. Bulgur s quinoou by měli vstřebat zbylou vodu a měly by být pěkně sypké.
- Kadeřávek operte ve vodě a dobře osušte. Jeden list dejte prozatím stranou. Ten druhý natrhejte na větší kusy. Vložíte do misky, zakápněte trochou oleje, lehce osolte a promíchejte. Vložte do trouby na plech vedle řepy. Teplotu ztlumte na 180 °C a pečte 12 minut.
- Zbylý list kadeřávku natrhejte na malé kousky. Vložte do misky se zálivkou a rukama promícheje, aby se kadeřávek zálivkou dobře obalil. Nechte 10 – 15 minut odležet. Poté kadeřávek promíchejte s bulgurem a quinoou.
- Kadeřávek s bulgurem a quinoou naservírujte na talíře. Posypejte červenou cibulí nakrájenou na tenká půlkolečka. Na salát položte pečenou řepu. Posypejte zrníčky z granátového jablka, nivou nakrájenou na kostičky a nasekanými ořechy.
Tip: Salát chutná teplý stejně dobře, jako studený.