Domů » Maková kaše podle kuchařky Vtipné kaše
ovesná kaše s mákem

Maková kaše podle kuchařky Vtipné kaše

Mák je krásný, mák je skvělý. Je skvělý díky své specifické chuti a skvělé je i jeho složení. Našemu tělu včetně kvalitních tuků dodává i vápník a další minerály. Mák si často přidávám do své ranní kaše. Teď nově i do této kaše z kuchařky Vtipné kaše.

Co najdete v kuchařce Vtipné kaše

Jak si z názvu odvodíte, najdete v kuchařce kaše 🙂 Ale není to jen o receptech. První část kuchařky vás provede výčtem surovin, z nichž se tato milovaná snídaně, případně i oběd nebo večeře dají přípravit. Píšu oběd i večeře záměrně, jelikož kuchařku naopak uzavírají slané kaše, které se hodí i jako hlavní chod.

Kaše nasladko, kaše naslano – každá se dá originálně dochutit. Čím? I to kuchařka Vtipné kaše popisuje.

Téma chutí je mimochodem v kuchařce pojato velice originálně podle filozofie ajurvédy. Kapitola s názvem ‘Pět prvků a šest chutí nás učí rovnováhy v jídle, které se dá dosáhnout právě charakterem použitých ingrediencí.

vtipné kaše

Kapitola po kapitole

Protože je spousta věcí, které bych chtěla na kuchařce vypíchnout a vysvětlit, že kuchařka není jen výpis receptů, zmíním níže kapitoly, které obsahuje, abyste si mohli udělat obrázek.

Začátek knihy samozřejmě obsahuje seznámení s autorkou – Věrou Strnadovou. Popisuje zde svůj příběh a to, jak se k tématu kaší dostala. Následuje pár rad, jak s kuchařkou Vtipné kaše pracovat a pak autorka zabředává do historie kaše.

Následuje ta část o pěti prvcích a šesti chutí podle filozofie ajurvédy. Kapitola vysvětluje, co je to rovnováha chutí a specifikuje, která chuť povzbuzuje určité typy lidí a energií a orgány v těle.

Následující sled kapitol rozebírá “funkčnost” potravin, z nichž se kaše dají připravit. Najdete zde výčet různých obilovin včetně postupů pro jejich přípravu. Vysvětlená je zde také fermentace obilovin, ořechů a semínek. Následuje výčet tekutin, které se dají použít, včetně domácí přípravy některých z nich. Čím kaši osladit? Je z čeho vybírat, dočtete se sami. Kapitola s doplňky nás inspiruje k tomu, čím si sladké i slané kaše “vyzdobit”, dochutit, doladit…nebo jak to říct. Zkrátka zde najdete tipy týkající se ovoce, zeleniny, ořechů, semínek, kakaa a karobu…ingrediencí, které kaši dávají její “tvář”. Nechybí povídání o tucích, které přidávají kaši nejen na chuti ale i na nutriční hodnotě. A nakonec před samotnými recepty nechybí popis koření a bylinek, které se dají použít.

A teď recepty – jak jsem psala, recepty zde najdete jak na snídaňové kaše nasladko, tak na slané kaše, které se mohou hodit ke snídani (ano, taky jsem takovou zkoušela), ale můžete si je dát také k obědu nebo večeři.

Kuchařka končí tipy na kaše, které si můžete připravit na cesty.

Co si o kuchařce myslím?

Hodnotím kuchařku Vtipné kaše velice pozitivně. Ačkoli se kaše dá vždycky připravit trochu jinak – z jiných surovin, jinak zdobená, jinak slazená… ne vždy takové nápady dostaneme. A krom toho kuchařka vysvětluje, proč jsou jaké potraviny vhodné a které třeba trochu méně.

Jestliže jste milovníci kaší, po přečtení kuchařky budete kaše milovat ještě více 🙂

Ještě poslední věc, kterou bych chtěla vypíchnout, jsou fotky receptů! Na ty je radost pohledět.

Maková kaše

Když se řekne ‘krupicová kaše’, naskočí většině z nás miska s bílou kaší z jemné pšeničné krupice a mléka, na které se třpytí kakao přelité máslem. Nic moc pro zdraví, že?

Krupicová kaše může mít ale zcela jiný ráz. Krupice může být třeba pohanková nebo celozrnná špaldová… Tam už slyšíte přidanou hodnotu pro zdraví, že ano? A vůbec nemusí být posypaná kakaem. Můžete si ji doladit čerstvým ovocem, jogurtem a oříšky… To už je jiná liga, že?

Poslední dobou si občas takovou kaši udělám, i když nedám dopustit na milovanou ovesnou kaši. A tento recept z kuchařky Vtipné kaše kombinuje tyto dva druhy kaší dohromady. A co víc? V receptu je mák! Mňam máák!! 🙂

Ingredience na 1 porci

  • 300 ml tekutiny (nejvíce se hodí mandlové mléko)

  • 40 g krupice (pohanková)

  • 20 g jemných ovesných vloček

  • 20 g mletého máku

  • špetka perníkového koření

  • 1 lžička mletého máku na ozdobení

  • makový olej

  • sladidlo dle chuti (nejvíce se hodí med)

Postup

  • Do mléka zamíchejte krupici a ovesné vločkya nechte je chvíli stát. Přikryté je můžete nechat v chladu fermentovat celou noc.
  • Poté přímíchejte mák a koření a na mírném plameni vařte do zhoustnutí, přičemž často míchejte.
  • Medem slaďte až na úplný závěr tak, aby neprošel tepelnou úpravou. Kaši dozdobte mletým mákem a zakápněte makovým olejem.