Domů » Marokánky
marokánky

Marokánky

Ačkoli mám moc ráda čokoládu, nikdy, ani jako malou, mě nelákaly ty klasické marokánky v obchodech – ta sladká tvrdá placka podlitá „čokoládou“. Po ovoci ani známka a celou chuť zastřel cukr. Takové ale nejsou marokánky, které jsem chutnala před dvěma lety u ségry.

Toto je starší recept převzatý z mého blogu Vařeniště.cz
Publikován:
1. 2. 2016

Bylo právě před Vánoci. Přijela jsem k ségře na víkend, abychom si společně užily adventní čas a upekly pár druhů cukroví. Ségra v jídle ráda experimentuje. Stejně jako já se vymanila ze zvyků naší rodiny, která holduje klasické české kuchyni plné hutných a těžkých jídel. Zdravá potravina je pro ně něco jako sprosté slovo. Ségra je naštěstí na stejné vlně jako já. Otevřela dveře dokořán zdravé stravě, a tak díky ní nejsem v rodině jako jediný“exot“

Zapálily jsme si „franiška“, na plotně se zahříval svařák a pod rukama nám vznikaly samé dobroty. Mezi nimi i marokánky. Tak skvělý nápad měla Lucka. Nikdy by mě samotnou nenapadlo se do této dobroty pusit. Totiž ani by mě nenapadlo, že to taková dobrota bude.

Takže pokud si můžu dovolit vám trochu poradit, zkuste dát marokánkám novou šanci. Nejsou to jen ty tvrdé placky, které známe z cukráren. Může to být vážně lahůdka 🙂

Doba přípravy: 15 minut
Doba pečení: 15 minut +

Množství: 2 plechy

Suroviny:

 • 200 g sušeného ovoce – švestky, meruňky, brusinky, rozinky, fíky
 • 40 g strouhaného kokosu
 • 160 g ořechů – pekanové, vlašské, mandle, lískové
 • 250 ml mléka
 • 25 g másla
 • 30 g hladké celozrnné mouky
 • 40 g moučkového cukru (nemusí být tolik a můžete zkusit nahradit xylitolem)
 • Čokoláda na podlití

Postup:

 1. Ovoce a ořechy pokrájejte nadrobno a společně promíchejte s kokosem.
 2. Do rendlíku nalijte mléko, přidejte máslo, hladkou mouku a moučkový cukr. Přiveďte k varu a za občasného míchání vařte 2-3 minuty. Nechte zchladnout.
 3. Do těsta vmíchejte nasekané ovoce, ořechy a kokos.
 4. Na plech vyložený pečícím papírem tvořte pomocí lžiček rovnoměrně silné hromádky. Vložte do trouby předehřáté max. na 170 ⁰ a pečte tak dlouho, dokud nezačnou marokánky zlátnout. Spíše se snažte marokánky pozvolna sušit. Rozinky mají tendenci hořknout. Vyndejte je z trouby tehdy, když začnou být uprostřed pevné, pružné, ale ne moc měkké.
 5. Po zchladnutí zespoda potřete rozpuštěnou čokoládou.

Marokánky uchovávejte nejlépe v neprodyšné krabičče v chladu. Vydrží vám 2-3 týdny.