Kdysi jsem tu podobný recept už sdílela – spolu s úvahou nad tím, jak dlouho jsem se obešla bez pizzy, protože jsem se bála, abych po ní neztloustla. Celozrnná pizza je rozhodně zdravější alternativa té klasické, která chutná stejně tak dobře a navíc tělu prospěje spoustou živin z kvalitních zdrojů.
Celozrnná pizza vs. klasická
Ano, i celozrnná pizza má základ vyrobený z mouky. Ale z živinami nabité celozrnné mouky, kterou navíc můžete pořídit v biokvalitě. Získáte tak pro tělo řadu cenných minerálů, vitaminů a tak dále. Krom toho obsahuje i více vlákniny (a má nižší glykemický index), takže se budete cítit déle sytí a to navíc po menším množství. Jakože nesníte celou pizzu, ale po půlce už se budete cítit syti až až, i když jste velcí jedlíci.
A pokud by vám půlka nestačila a přeci byste nechtěli porušit nějaké své zásady zdravé životosprávy, které vám radí nesníst celou pizzu, doplňte tuhle dobrotu zeleninovým salátem. Klidně s trochou tuňáka navíc, když už ho máte i na této skvostné pizze. Celozrnná pizza s tuňákem každopádně snese i spoustu dalších obměn – a to i z hlediska zdroje bílkovin.
Obměny
Sice je to asi zbytečné říkat, ale i celozrnná pizza může mít mnoho podob a různé variace obloh. Namísto tuňáka můžete přidat kousky šunky nebo lososa. Můžete přidat i jiné druhy zeleniny.. Mozarellu můžete vyměnit za parmezán. Je to zkrátka čistě na vás. Nicméně tato verze, kterou jsem připravila ve spolupráci s ETA, je strašně moc dobrá a doporučuju jí vyzkoušet.
Důležité, co si z tohoto receptu můžete odnést, je samotný recept – váha ingrediencí, abyste dosáhli vynikajícího těsta a pak ta fáze receptury, která se týká pečení. Chtěla bych vypíchnout i zadělávání těsta. Od té doby, co mám od Ety robot Gratus, si pečení fakt užívám. Usnadní mi spoustu práce. Obzvlášť při hnětení kynutého těsta mi pomáhá. Nikdy předtím jsem nedocílila tak úžasné textury, jako když za mě zadělává těsto tahle mašina. Mimochodem nezadělává jen těsto, ale umí i další věci, protože součástí Gratusu je poměrně široká škála nástavců. Přiznám se, že jsem zatím všechny neozkoušela.
Pizzu jsem pekla na režim statického ohřevu – horní, spodní. Horkovzduch má tendenci více vysoušet, což by špenátu moc neprospělo. Pokud jste ale na horkovzduch zvyklí, uberte tak 10 – 20 °C.
Celozrnná pizza s tuňákem, cuketou a špenátem
Ingredience na 1 pizzu
- Těsto:
250 g celozrnné hladké špaldové mouky
Větší špetka soli
20 g droždí
Špetka cukru
150 ml teplé vody
1 – 2 lžíce olivového oleje (15 g)
- Na obložení:
150 g passaty
1 stroužek česneku
1 rovná lžíce najemno pokrájených bylinek – mix bazalky, tymiánu a oregana
Sůl
100 g špenátu
½ menší cukety
120 g tuňáka ve vlastní šťávě
100 g mozzarelly
Postup
- Mouku v míse promíchejte se solí. Doprostřed udělejte důlek. V menší misce promíchejte rozdrobené droždí s cukrem a poté vsypte do důlku. Zalijte vlažnou vodou a nechte 15 minut kvasnice pracovat, aby vzešel kvásek.
- Do mísy přilijte olej a zpracujte těsto. Nechte pod utěrkou hodinu kynout.
- Pasatu promíchejte s prolisovaným česnekem, najemno pokrájenými bylinkami a špetkou soli.
- Špenát operte ve vodě. Vložte do horké až vroucí vody, promíchejte a slijte do cedníku. Přendejte ihned do ledové vody, sceďte a nechte okapat. Poté dobře vymačkejte zbytek vody a špenát nasekejte najemno.
- Cuketu nakrájejte na tenké plátky a cibuli na slabé měsíčky.
- Troubu zapněte na 230 °C a vložte dovnitř mělký plech.
- Vykynuté těsto přendejte na pomoučený vál a propracujte. Udělejte z těsta bochánek a rozválejte na kruh o průměru cca 35 cm. Těsto přendejte na pečicí papír. Potřete ochucenou pasatou, okraje nechte volné. Rozprostřete na pizzu cuketu, cibuli, kousky tuňáka a špenát. Navrch natrhejte mozzarellu.
- Rozpálený plech opatrně vyndejte a těsto i s papírem přetáhněte na plech. Pizzu vložte do trouby a pečte 15 – 20 minut.