Prvně jsem zkoušela připravit recept na kořeněné ořechy jakožto jednu z komponent salátu s orzo těstovinami a hroznovým vínem. Tím naznačuji, že tahle dobrota nechutná skvěle jen “k televizi”, ale můžete jí vylepšit i další jídla.
Proč zrovna kořeněné ořechy a co s nimi?
Proč si připravit anebo někomu darovat sklenici ořechů obalených v marinádě? Marináda vyvažuje sladko – slanou, lehce pikantní a zemitou, navíc příjemně zauzenou chuť. Jakmile si dáte kousek do pusy, překvapí vás komplikovanost chutí v jednom jediném oříšku.
Ta marináda se dá samozřejmě ochutit i trochu jinak, ale tohle spojení je za mě to, které překvapí svou originalitou. Ořechy můžete okořenit chilli podle svých preferencí. Za mě stačí ale mírně, abyste jim dodali jen mírně štiplavý charakter, který bude šimrat na jazyku, ale nebude pálit a nepřehluší další chutě.
Kořeněné ořechy se dají sníst takto samotné. Ale zároveň můžou doplnit saláty. Zmíním třeba ten pro forbes – s orzo a vínem anebo salát s červenou řepou a grepem. Záměrně vybírám saláty, jejichž součástí je trochu ovoce, protože jemná kyselost grepů či vína je další kombinace, která vás jistě bude bavit.
Ve spojení s kouskem ovoce a sýra můžete vytvářet různé druhy kanapek. Zkuste krom citrusů a vína například granátové jablko, zelené jablko nebo blumu. Ze sýrů bych vyzdvihla sýry s bílou i modrou plísní, čerstvé a kozí sýry.
Kořeněné ořechy ale nemusíte pojit jen s ovocem. Budou výborně doplňovat i zeleninu a pokrmy, kde ovoce nepřidáváte.
Nástrahy přípravy a skladování
Co může ovlivnit křupavost výsledného produktu, je vlhkost. Ať už je to nedostatečně odstraněná vlhkost při pečení nebo poté při uskladnění.
Pečením je třeba dosáhnout křupavosti. Proto, pokud nebude stačit půl hodiny v troubě, dopékejete ořechy ještě při 100 °C cca 20 minut. To by mělo stačit. Ořechy nebudou křupat hned po vytažení z trouby, ale až po zchladnutí.
Jakmile zjistíte, že ořechy krásně křupou a jsou vychladlé, ihned je zavřete do sklenice a nepouštějte k nim vzduch – ve vzduchu je vlhkost. Tak zajistíte, že vydrží několik dnů, případně pár týdnů stále pěkně křupavé. Ke stálosti křupavosti by mohly doplnit sáčky se silica gelem, které se například přidávají k lyofilizovanému ovoci.
Kořeněné ořechy
Ingredience
2 hrnky ořechů – použila jsem tyto
80 g kešu
80 g pistácií
80 g pekanů
80 g mandlí
- Marináda:
2 lžíce (50 g) javorového sirupu
1 lžička mletého rozmarýnu
1 lžička mleté uzené papriky
1 lžička mletého koriandru
1 lžička sušeného česneku
Větší špetka pepře
Špetka mletého chilli
1/2 lžičky soli
Postup
- Ořechy nasypejte do mísy. Ve druhé mističce promíchejte ingredience na marinádu – javorový sirup s kořením a solí.
- Marinádu nalijte na ořechy a dobře je ve směsi obalte. Rozprostřete ořechy na plech vyložený pečícím papírem a rozprostřete je tak, aby se ideálně nepřekrývali. Pečte při 120 °C 30 minut. Vyndejte z trouby a nechte zchladnout. Po vychladnutí by měly být ořechy křupavé.
- Může se stát, že se ořechy neprosušily dostatečně – bývá to při pečení většího množství ořechů. A proto, když po vystydnutí nekřupou, ořechy vložte do trouby vyhřáté na 100 °C a dopékejte dalších 20 minut.
- Skladujte v uzavíratelném, vzduchotěsném obalu – například ve sklenici. Uložte do chladu a sucha.