I když je všude receptů na banánový chlebíček víc než dost, pořád nás nepřestává bavit, a tak vznikají další a další recepty, které se snaží být něčím “trochu jiné”. Čím je tento jiný, když skvělá chuť musí být samozřejmostí?
Namíchala jsem špaldovou mouku s celozrnnou a dodala tak trochu oříškové chuti, kterou pohanková mouka přirozeně oplývá. Pohanková mouka je proto moje oblíbená. A tuším, že ji má v lásce především řada celiaků. Pohanka je přirozeně bezlepková potravina a její využití je tak bohaté, jako sama tato plodina.
Která pohanka je nejlepší?
Netřeba asi vysvětlovat, jak pozitivně působí pohanka díky rutinu na cévy. Krom toho je bohatá na řadu minerálů.. Na pohanku nejčastěji narazíte v klasické formě drobných zrnek. Ty se vyloupávají z tmavé slupky. A právě způsob vyloupávání ovlivňuje senzorické vlastnosti i obsah živin v pohance.
Tmavá pohanka se vyloupává pomocí velkého tepla. Tím zaniká řada živin a chuť i vůně se zkazí. Výsledkem vaření takové pohanky tak bývá smrad po baráku a nechuť ji znova ochutnat. Zelená pohanka se vyloupává mechanicky. Ač je to pracnější, a proto bývá i dražší, vyplatí se koupit právě tuto pohanku.
Formy pohanky
Jak jsem zmiňovala, nejčastěji narazíte na pohanku kroupu. Poslouží jako příloha, součást zeleninových pokrmů z pánve, do salátů i polévek… Pohanka lámanka, což jsou nadrcená zrnka, se hodí především na kaše a nebo k plnění zeleniny, jako je například recept na plněnou papriku. Stejně tak na kaši můžete použít pohankové vločky. Pohanková mouka je všestranná, ale je třeba mít na paměti, že neobsahuje lepek. Nehodí se příliš na kynutá těsta a při přípravě křehkých těst je dobré mít trochu zkušeností a trpělivosti. Nicméně i zde nachází uplatnění. Nejlépe ji využijete při přípravě litých těst na palačinky a lívanečky anebo do buchet na plech, chlebíčků a podobných moučníků. Skvěle chutná i v podobě tvarohových knedlíků s ovocem.
Banánový chlebíček k snídani i ke kávě
Myslím si, že banánový chlebíček je ideální jak ke snídani, tak jako svačina/dezert k čaji nebo kávě. Z hlediska výživy se hodí doplnit ho trochou bílého jogurtu. Vylepšit si ho můžete trochou ovoce a oříškovým máslem.
Recept vznikl ve spolupráci s ETA – děkuji. 🙂
Banánový chlebíček
Detaily receptu
forma 25×8 cm
15 minut
45 minut
Ingredience
3 zralé banány + 1 navrch
2 vejce
2 lžíce čekankového sirupu
2 lžičky vanilkové pasty (nebo mletá vanilka – asi 1 rovná lžička)
60 g kokosového tuku
1 lžička mleté skořice
1/3 lžičky mletého zázvoru
140 g celozrnné špaldové hladké mouky
100 g pohankové mouky
1 lžička kypřicího prášku do pečiva
½ lžičky sody
Špetka soli
Postup
- 3 banány nalámejte na menší kusy a vložte do větší mísy. Přidejte vejce, čekankový sirup vanilkovou pastu. Rozmixujte dohladka.
- Kokosový tuk rozpusťte. Dejte pozor, aby nebyl horký a přilijte k banánové směsi. Zamíchejte.
- Ve vedlejší míse promíchejte sypké – tedy všechny zbylé suroviny. Zapracujte suchou směs do banánové a míchejte, dokud se pěkně nepropojí.
- Těsto nalijte do chlebíčkové formy vyložené pečicím papírem, případně můžete vymazat máslem a vysypat hrubou moukou. Zbylý banán rozřízněte podélně napůl a řeznou stranou vzhůru ho na těsto položte. Pečte při 190 °C 40 – 45 minut. Po upečení opatrně vyndejte na mřížku a nechte vychladnout.