Domů » Fermentovaná ovesná kaše
fermentovaná ovesná kaše

Fermentovaná ovesná kaše

Ovesná kaše je velice zdravá (pokud ji samozřejmě nedoplníte spoustou cukru a tuku) a naprosto ideální snídaně. Fermentovaná ovesná kaše je pravděpodobně ta nejzdravější forma, ve které si ji můžete připravit.

Fermentace ovesné kaše

Během namáčení ovesných vloček po dobu 8 – 12 hodin dochází k takovému malému zázraku. Díky fermentaci, která proběhne, máme z kaše mnohem větší užitek, protože:

  1. Fermentací odpradávna procházelo obilí před jeho další úpravou. Předci moc dobře věděli, že tím zlepší jeho stravitelnost a využití obsažených nutrientů. Během kvašení se rozkládají přirozeně obsažené (pro nás problematické) anutriční látky. Pro obilí slouží jako obrana proti nepříznivým vlivům. Nám ale v těle brání v lepší vstřebatelnosti a využitelnosti živin včetně minerálů. Za zmínku stojí nejvíce obsažená kyselina fytová, která právě zabraňuje vstřebatelnosti minerálů z obilí. Právě proto je nejlepší jíst kváskové pečivo, protože fermentací se činnost anutrientů eliminuje a my vytěžíme z potravy maximum. Navíc je pro nás lépe stavitelné a tělo si ho jednoduše „víc užije“ a maximálně vytěží vitaminy i minerály.
  2. Fermentací ovesných vloček, jak jsem se dozvěděla z různých zdrojů, vzniká v kaši šílená spousta laktobacilů – více, než jich obsahují nejlepší jogurty. Obsahuje probiotika, prebiotika i postbiotika. Prokázalo se, že fermentovaná ovesná kaše má tak velice blahodárný vliv na trávicí ústrojí.
  3. Fermentací dochází ke štěpení obsažených sacharidů. Kaši to nejenže přidá na lepší stravitelnosti, ale díky tomuto přirozenému procesu navíc zesládne.

K vločkám přidejte i oříšky a semínka, která procesem fermentace také zvýší schopnost absorpce živin do našeho organismu a aktivují se v nich enzymy. Jejich stravitelnost se také zlepší.

Jak jí chystám já

K fermentaci ovesných vloček je dobré použít vlažnou vodu – teplo bakteriím prospívá, však víme. Takže zaliju ovesné vločky vodou a přidám nějaký živý starter. Používám jogurt – asi tak rovnou lžíci na jednu porci. Použít se dá ale i kefír nebo kombucha. K vločkám přidávám i různá semínka nebo oříšky. Nechám při pokojové teplotě 8 – 12 hodin.

Pak si kaši doplním tím, co mám ráda – oříškové máslo, ovoce, koření nebo bylinky, semínka..čokoláda 🙂

Co ještě maximalizuje vstřebání živin, je použití vloček v biokvalitě. Biopotraviny jsou mnohem bohatší na nutrienty, a proto stojí za to jimi jídelníček „posílit“. Používám zejména produkty od Probio, jelikož spolu už několik let spolupracujeme. A já vím, že svou práci dělají zodpovědně, šetrně k přírodě a férově k nám.

Fermentovaná ovesná kaše

Detaily receptu

Množství

1 porce

Doba přípravy

3 minuty

Ingredience

  • 4 lžíce – 40 g – jemných ovesných vloček

  • ½ lžíce chia semínek (5g) a ½ lžíce lněného semínka (5g) – můžete použít i jiné druhy

  • ½ hrnku vlažné vody

  • 1 rovná lžíce jogurtu

Postup

  • Ovesné vločky v misce promíchejte se semínky.
  • Zalijte vlažnou vodou a přidejte startér – jogurt nebo kefír. Dobře promíchejte a nechte 8 – 12 hodin odstát při pokojové teplotě. Můžete/nemusíte zakrývat talířkem.
  • Ráno si pochutnejte na kaši s tím, co máte rádi 🙂

Nevzpomněli jste si den předem? Připravte si i další skvělé kaše k snídani

Zapečená ovesná kaše (proteinová)
Mrkvová ovesná kaše
Domácí express kaše na zalití