Domů » Turecké placky gözleme plněné špenátem a fetou
turecké placky gözleme

Turecké placky gözleme plněné špenátem a fetou

Vzpomínám na (poměrně) dávnou dovolenou v Turecku. Tady jsem prvně tradiční turecké placky gözleme ochutnala. Je to sice dlouho, ale nezapomenu na tu úžasnou chuť. Ještě, že si takovou dobrotu můžeme připravit i doma.

Sice ta atmosféra nebude taková, jako přímo tam na tom místě, ale alespoň mi to vrací ty krásné vzpomínky z Turecka. Bydleli jsme v krásném hotelu v Alanyi. Pod skromnou pergolou na zahradě sedala pravidelně žena, která na takovém zakulaceném tálu opékala placky. Zdatně vyvalovala kuličky z těsta ´pomocí dřevěného bidla do pravidelného kruhu. S takovou lehkostí, přesností a obratností… Těsto plnila jen skromně – trochou sýra. Po opečení je potírala rozpuštěným ghí… Tak jednoduché, a přitom tam denně stála fronta, která na tu pochoutku čekala.

Jednoduché jídlo, které strčí do kapsy kdejaké jiné, složitější

Někdy nás opravdu dokáže překvapit tak jednoduché jídlo! Někdy hledáme komplikované chutě a složité recepty, které nám slibují velký zážitek. A pak ochutnáte něco tak prostého a sednete si na zadek.

Jak jsem psala, gözleme mohou být skromné placky – střídmě plněné. Pak ale, když trochu pohledáte na Instagramu nebo zagooglíte, narazíte i na bohatě plněné placky nejen s náloží špenátu, ale i masa. I takhle se to dá pojmout. Podle mě to ale ztrácí ten punc opravdovosti a nepřekvapí tolik, jako když nenápadná placička ve vás zanechá úžasný dojem na dlouhou dobu.

Udělala jsem takový kompromis mezi úplně jednoduchou a naopak bohatou verzí. Naplnila jsem gözleme náplní ze špenátu s fetou ve slabší, ale ne zanedbatelné vrstvě. Perfektně chutnají samotné, ale i jako doprovod salátů, polévek, zeleninových nebo luštěninových jídel i dalších pokrmů. Myslím, že v grilovací sezóně se budou mezi všemi možnými dobrotami vyjímat.

Recept vznikl ve spolupráci s ETA.

Turecké placky gözleme

Detaily receptu

Množství

7 kousků

Doba přípravy

30 minut

Doba pečení

6 minut

Ingredience

  • Těsto:
  • 100 g celozrnné špaldové mouky hladké (můžete příp. použít buď jen světlou anebo jen celozrnnou)

  • 50 g světlé pšeničné (nebo špaldové) mouky

  • 100 ml vody

  • Ghí na potření

  • Náplň:
  • 350 g špenátu

  • 150 g sýru feta

  • 2 stroužky česneku

Postup

  • Mouky smíchejte v misce s vodou. Poté překlopte na pracovní plochu a zpracujte hladké těsto. Vraťte do misky a nechte 15 – 30 minut odležet.
  • Opraný špenát vložte do vroucí vody a stáhněte z plotny. Zamíchejte a ovadlý špenát ihned přendejte do ledové vody. Můžete tak udělat zubatou vařečkou na servírování těstovin anebo špenát slijte do cedníku. Zchladlý špenát dobře vymačkejte a pak nasekejte nadrobno. V míse promíchejte s najemno nasekaným česnekem a rozdrobenou fetou.
  • Těsto rozdělte na 7 stejně velkých kousků a z každého uválejte kuličku. Na dobře pomoučené pracovní ploše vyvalujte velice tenké kulaté placky, ideálně co nejvíce souměrné. Pravidelného tvaru docílíte snadno tak, když budete těsto vyvalovat od středu ven a dlaní si vždy placku trochu pootočíte. Po pár tazích válečkem zkontrolujte, zda je pod plackou dost mouky, aby se vám nepřichytila.
  • Do poloviny placky vždy rozprostřete trochu náplně, přičemž okraje nechte volné. Přehněte volnou stranou těsta přes náplň a dlaněmi přitiskněte po celé ploše – jemněji v místech, kde je náplň, okraje přitiskněte důsledněji. Hotové půlměsíce opékejte nasucho na pánvi asi 3 minuty z obou stran. Přendejte na talíř a potřete ghí z obou stran.