Domů » Ovesná kaše s quinoou a jahodami
ovesná kaše s quinoou a jahodami

Ovesná kaše s quinoou a jahodami

O víkendu jsme navštívili farmu Hanč ve Vraňanech, která je proslulá zejména jahodami. Když jsme tam přijeli, padli jsme v úžas. Jahody jsme si přivezli a tak jsem se vrhla hned na recept na ovesné řezy a ovesná kaše s quinoou byl takový nápad, který přišel, než se koláč dopekl.

Farma Hanč ve Vraňanech

Na Farmu Vraňany slyšíte v rádiu pořád reklamu.. Často vám pak v hlavě hraje znělka “……, super nákup na víkend, z Vraňan je to pravé”. To byl teď útržek, na který jsem si vzpomněla, jinak samozřejmě mají Vraňany všichni spojené s jahodami.

Reklamy na Vraňany se vlastně pořád točí kolem toho, že zde seženete čerstvě farmářské ovoce a zeleninu. A taky slyšíte “…navštivte nás, vemte děti, Vraňany jsou hravé.” Prostě znělka, která nepoužívá žádnou super vychvalovací techniku, aby nalákala co nejvíc lidí na to NEJ, NEJ, NEJ…prostě – chcete voňavé jahody a zralé třešně? U nás si je koupíte…

No, a pak přijedete do Vraňan a vidíte, jak do krásné, dřevem obložené budovy, míří lidi s velkými nákupními koši – lidi, kteří už vědí! To není jen ovoce a zelenina.TO JE JINÝ SVĚT.

Obchod, který je plný vůní, je i plný úžasných farmářských produktů, a to nejen z Vraňan. Najdete tam i farmářské maso, uzeniny, sýry, ale také mošty, vína, těstoviny, džemy… všelijaké dobroty. Ale to není všechno. Na obchod navazují takové jakoby menší haly, kde nakoupíte i bylinky v květináči, všelijaké květiny a stromky, i nějaké květináče a parádičky do zahrady…

Tyjo a pozor, projdete skrz krám na ehm “dvorek”. A tam je úplně luxusní dětské hřiště!! Skákací hrad, skluzavky, veliká lanová věž se skluzavkami… OMG! Prostě WOW! A taky je tam super bistro plné lákadel – sladkých i slaných. A zmrzka.

No, prostě… To musíte zažít tohleto!

Na Instagram jsem přidala i REEL, kdo by chtěl vidět…

Zpět k receptu

Když jsme se vrátili domů a přičichla jsem k rudým jahodám, věděla jsem, že to nemůže skončit jen jedním receptem na koláč, který navíc bude pro proženy.cz. Ještě jsem chtěla vytvořit něco jednoduchého na blog. Proto jsem se pustila do snídaňové kaše.

Quinou a ovesné vločky můžete přes noc namočit, aby byly lépe stravitelné a zvyšují svou biologickou hodnotu. Navíc jsou rychleji měkké.

Obiloviny můžete vařit ve vodě, mléce, rostlinném mléce i v mléce naředěném vodou. Tak to dělám já, aby nebyla kaše příliš hutná.

K dochucení úžasných voňavých a sladkých jahod jsem použila kontrastní kyselou a svěží limetku. Společně se krásně doplňují. Kůra z limetky zase dodá jakousi zemitost do celé té chuťové estrády.

Kaši můžete doplnit různými semínky, oříšky, oříškovými másly apod.

Ovesná kaše s quinoou a jahodami

Detaily receptu

Množství

1 porce

Doba přípravy

10 minut

Tepelná úprava
bez

LEPKU*

Ingredience:

 • 25 g quinoy

 • 25 g jemných ovesných vloček

 • 250 – 300 ml (rostlinného) mléka (ředím vodou)

 • 2 plné lžíce jogurtu

 • K podávání:
 • Šťáva z ½ limetky (1 lžíce)

 • ½ lžíce javorového sirupu

 • 1 lžička vody

 • Asi 5 jahod

 • Nastrouhaná limetková kůra

 • Nasekané mandle

Postup

 • Quinou propláchněte vodou, slijte a zalijte 200 ml vody nebo mléka – může být i rostlinné. Mléko můžete i naředit vodou, aby nebyla kaše tak hutná. Přidejte pár zrnek soli a na mírnějším plameni vařte 15 minut.
 • Přidejte jemné ovesné vločky a zalijte tekutinou podle potřeby – cca 70 ml. Vařte dalších 5 minut. Odstavte z plotny.
 • V menší pánvičce smíchejte limetkovou šťávu, javorový sirup a vodu. Jahody přepulte a přidejte do pánve. Vařte asi 2 – 3 minuty, aby jahody trochu změkly (ne moc). Během vaření jahody otáčejte – v pánvi je ideálně prohazujte.
 • Do kaše vmíchejte lžíci jogurtu. Druhou si nechte na ozdobení. Přelijte jahodami. Jemně zastrouhejte limetkovou kůrou a posypejte mandlemi.