Osvědčená kombinace italsky laděných ingrediencí nejen, že vám v této formě bude chutnat, ale bude i krásně vypadat. Lilkové rolky jsou plněné lahodnou ricottou se svěžím citronem a sladkými piniovými semínky. K tomu vynikající rajčatový podklad – takové jídlo by se dalo jíst samo. Ještě lepší bude ale s kouskem pečiva.
Jak na lilek
O lilku se ve Starověkém Řecku nepěly pěkné básně. Nazývali ho “jablkem bláznů”, které po požití člověka zbaví rozumu. Tedy do té doby, než ho začali správně používat v kuchyni – tedy tepelně ho upravovat. Syrový lilek je totiž opravdu nepoživatelný. Obsahuje jedovatý alkaloid solanin, který se tepelnou úpravou vytrácí. Při konzumaci syrového lilku by tak došlo k přiotrávení – nevolnost, zvracení, bolest hlavy, malátnost.
Kromě nutné tepelné úpravy vyvstává otázka, zda lilek solit a vypotit, nebo použít rovnou. Záleží na tom, co od lilku očekáváte.
Jelikož lilek má takovou houbovitou strukturu, dokáže nasát dost vody. Ta se solením a následným odležením nakrájeného lilku dostává ven. “Vodnatost” není žádoucí třeba právě u opékání plátků, které by následně mohly ještě pouštět tekutinu a narušily by texturu pokrmu.
Pocení navíc zbavuje lilek nahořklé chuti. Pokud je lilek i po uvaření hořký, je lepší ho nejíst. Obvykle se to stává u lilku, který už je přerostlý anebo dlouho sklizený, resp. dlouho skladovaný.
Náplň a omáčka
Lilek jsem naplnila lahodnou ricottou. Ta by v rolkách chutnala skvěle sama o sobě. Nicméně je možné, aby to bylo ještě lepší. Opečené pinie a citronová kůra spolu s bazalkou jídlo rozhodně ozvláštní a perfektně dochutí. Trochu opečených semínek si nechte ještě na posypání před servírováním.
Bazalku můžete nakombinovat třeba s tymiánem nebo oreganem či pažitkou. Ty se do jídla taky výborně hodí.
Omáčku jsem připravila velice jednoduše. Použila jsem na ní sladká sekaná rajčata, nějaké ty bylinky – prostě jednoduše! Aby chutě skvěle doprovodily rolky, ale aby je nepřebily výraznou kombinací chutí a vůní.
Recept jsem připravila ve spolupráci s Billa.
Lilkové rolky s citronovou ricottou a s rajčatovou omáčkou
Ingredience na 4 porce
2 lilky (700 g)
Sůl
Olivový nebo řepkový olej
- Omáčka:
1 cibule
1, 5 lžíce olivového oleje Billa
2 stroužky česneku
1 lžička nakrájeného tymiánu
1 snítka rozmarýnu
½ lžičky mletého římského kmínu
1, 5 plechovky krájených rajčat Billa
1 bobkový list
Sůl
Čerstvě mletý pepř
- Náplň:
Hrst piniových semínek (3 lžíce)
350 g ricotty
Nastrouhaná kůra z 1 citronu
1 lžíce najemno pokrájené bazalky
Sůl
- K dohotovení:
Hrst nastrouhaného parmezánu
Postup
- Lilky podélně nakrájejte na půlcentimetrové plátky. Z obou stran plátky osolte a nechte 45 minut vypotit.
- Připravte si omáčku. Cibuli nakrájejte nadrobno. V hrnci rozehřejte olej a cibuli nechte zesklovatět. Přidejte najemno nakrájený česnek, tymián a rozmarýn a také římský kmín. Chvíli míchejte a pak zalijte krájenými rajčaty. Plechovku vypláchněte jen malým množstvím vody a přilijte do hrnce. Přidejte 1 – 2 bobkové listy, osolte a opepřete a 10 – 15 minut vařte.
- Piniová semínka nasucho opečte. Asi lžíci si dejte stranou. Zbývající semínka nadrobno nasekejte nožem a vmíchejte do ricotty. Ochuťte citronovou kůrou, najemno nakrájenou bazalkou a solí.
- Lilky opláchněte pod studenou vodou a důkladně vysušte papírovou utěrkou.
- Pánev potřete olejem a lilky z obou stran opékejte dozlatova. Opečené lilky pokládejte na větší tác nebo na talíř.
- Na jeden konec lilku naneste kopeček ricotty a zabalte do ruličky. Takto pokračujte se všemi plátky lilku.
- Do zapékací mísy nalijte hotovou omáčku. Na ní rozprostřete naplněné lilkové rolky. Posypejte parmezánem a pečte při 200 °C v režimu horkovzduch 15 – 20 minut. Hotové posypejte zbylými piniovými semínky.